Za karę zmniejszą emeryturę. Wystarczy nie zapłacić do 25 kwietnia
Emerytura może zostać zmniejszona na poczet zadłużenia wynikającego z braku opłaty abonamentu. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wynika, że tylko co trzeci zobowiązany do regulowania abonamentu RTV go płaci. Jeśli nie płacimy, prosimy się o problem, ponieważ brakującą kwotę skarbówka może ściągnąć z konta. W wypadku, gdy dłużnikiem jest senior urząd skarbowy pomniejszy jego emeryturę.
- Emerytura, wypłata i oszczędności - każde z nich może zostać zajęte przez skarbówkę, gdy okaże się, że nie płacimy abonamentu RTV, choć się do tego zobowiązaliśmy.
- Stan opłat jest kontrolowany dzięki systemowi rejestracji. Jeśli mamy odbiornik, a nie płacimy, narażamy się na problemy.
- Seniorzy zadłużeni z powodu braku opłat abonamentu RTV otrzymają wezwanie do zapłaty. Brak reakcji to postępowanie egzekucyjne i zmniejszenie emerytury.
Abonament RTV jest pobierany przez Pocztę Polską, która dba o to, by zarejestrowane odbiorniki były regularnie opłacane. Nie zawsze potrzebna jest wizyta kontrolerów w domu, by sprawdzić opłacanie daniny. Jeśli w przeszłości zarejestrowaliśmy odbiornik, a przestaliśmy płacić, nie jest potrzebna kontrola, by to wykazać.
Jeśli osobą zadłużoną z powodu braku opłat jest emeryt, może dojść do sytuacji, że urząd skarbowy pomniejszy jego emeryturę. Aby pokryć zaległe opłaty abonamentu RTV, emerytura będzie pomniejszana tak długo, aż zadłużenie zostanie kompletnie pokryte.
Abonament RTV opłaca się za radio lub telewizor lub jedno i drugie. Jeśli zarejestrowaliśmy odbiorniki na Poczcie Polskiej sprzęt, musimy płacić abonament do 25. dnia każdego miesiąca. To ostateczny i odgórnie ustalany dla całego kraju termin regulowania należności. Stawki abonamentu RTV w 2024 roku to:
- 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub telewizor i radio,
- 8,70 zł miesięcznie za radio.
Jeśli nie płacimy abonamentu RTV na zarejestrowany odbiornik, możemy mieć problem ze skarbówką. Wystarczy w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej zostać zweryfikowanym jako dłużnik, a zostanie do zaadresowane pismo z wezwaniem do zapłaty. Jeśli je otrzymamy, mamy 7 dni na uregulowanie braków.
Jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone, sprawa zwykle jest przekazana do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Wtedy pokrycie zaległości odbyć się może na kilka sposobów. Jeśli zadłużenie dotyczy emeryta, może dojść do zajęcia części jego emerytury. Skarbówka w sumie może ściągnąć zadłużenie z:
- rachunku bankowego,
- nadpłaty podatku,
- emerytury,
- pensji,
- za pośrednictwem komornika.
Nie wszystkim seniorom grozi zmniejszenie emerytury za zadłużenie z tytułu niepłacenia abonamentu RTV. Część emerytów jest wyjęta spod tego obowiązku. Opłacanie abonamentu nie obowiązuje osób:
- po 75. roku życia,
- zaliczanych do I grupy inwalidzkiej,
- będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- po 60. roku życia z emeryturą, która nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.
Przemysław Terlecki