Zmiany coraz bliżej? Prace nad emeryturami stażowymi w dalszym ciągu trwają

Wielu pracowników czeka na moment, w którym emerytury stażowe wejdą w życie. W Sejmie rozmowy na ten temat trwają od dłuższego czasu, a wiele osób zastanawia się, czy zmiany zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. Przypominamy, jakie zasady wprowadzają nowe projekty oraz kogo dotyczą.

Wiek emerytalny w Polsce jest na tym samym poziomie od 2017 roku. Wiele osób zastanawia się, czy niedługo nie ulegnie on jednak zmianie. Rząd pracuje nad projektami dotyczącymi emerytur stażowych, a my sprawdzamy, na jakim etapie są te prace.

Koniec z wiekiem emerytalnym? Emerytury stażowe umożliwią wcześniejszą rezygnację z pracy

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65. Jest tak od 1 października 2017 roku. Proponowane zmiany na temat emerytur stażowych mają na celu uwzględnienie osób o długim stażu pracy, dla których kontynuowanie aktywności zawodowej może stanowić wyzwanie pod względem fizycznym, a także psychicznym.

Reklama

Emerytury stażowe mają umożliwić wcześniejsze przejście na emeryturę osobom, których staż pracy wynosi odpowiednią liczbę lat. Obecne projekty emerytur stażowych, którymi zajmuje się rząd, zakładają, że kobiety będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę, kiedy osiągną okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat, a mężczyźni 40 lat. Istotne jest to, że nowe zasady obowiązywać będą jedynie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, czyli te, które objęte zostały nowym systemem emerytalnym.

Jest jednak jeszcze jedno zastrzeżenie. Skorzystanie z wcześniejszego przejścia na emeryturę możliwe będzie tylko w sytuacji, kiedy na koncie w ZUS-ie odłożone będą składki o łącznej wartości, która pozwoli na comiesięczną wypłatę przynajmniej 120 proc. minimalnej emerytury.

Specjaliści szacują, że koszt takiego rozwiązania może obciążyć budżet państwa o ok. 14,5 mld zł rocznie.

Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?

Pierwsze czytania projektów dotyczących emerytur stażowych odbyły się jeszcze w lutym 2024 roku. Obecnie w Sejmie w dalszym ciągu trwają prace nad dwoma projektami, które dotyczą tego tematu. O wprowadzenie nowych zmian zabiegają NZZS Solidarność oraz Lewica. Rozmowy trwają, a emerytury stażowe były tematem posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, o czym poinformowała szefowa MRPiPS, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała również, że w planach jest spotkanie z ministrem finansów Andrzejem Domańskim w celu uzyskania poparcia obu projektów.

Zanim jednak projekty poselskie wejdą w życie, będą musiały przejść wszystkie sejmowe procedury legislacyjne. Dopiero po nich prezydent będzie mógł podpisać ustawę. Jak na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie pracownicy będą mogli skorzystać z nowych zasad. To, czy projekty doczekają się realizacji, w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura stażowa | wiek emerytalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »