ZUS daje czas seniorom do 12 dni. Potem może cofnąć emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega emerytów. Mogą wystąpić problemy z wypłatą emerytury, świadczenie może w ogóle nie dotrzeć. ZUS na zmiany daje czas do 12. dnia przed wypłatą świadczenia. Do tego momentu emeryt powinien zgłosić zmianę danych. Jeśli się nie wyrobi w terminie, ZUS może cofnąć wysłane świadczenie.

  • Emerytura może nie trafić do odbiorcy, jeśli zmieniły się kluczowe dane, a senior nie zgłosił tego ZUS na czas.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje czas na zmiany do 12 dni przed następnym terminem wypłaty.
  • Taki termin wyznaczony mają nie tylko seniorzy, ale każdy, kto otrzymuje jakiekolwiek świadczenia z ZUS.

ZUS przypomina, że zmiany danych potrzebnych do wypłat powinny być jak najprędzej zgłaszane. W komunikacie podkreślono, że o tej zasadzie pamiętać powinni wszyscy, którzy otrzymują jakiekolwiek pieniądze z ZUS.

Reklama

Jeśli w trakcie wypłaty świadczenia okaże się, że numer konta bankowego jest nieaktualny, wysłane pieniądze zostaną cofnięte. Podobne problemy mogą pojawić się też w przypadku osób odbierających pieniądze do ręki. Nieaktualny adres zamieszkania podany w ZUS grozi brakiem pieniędzy, ale również nie otrzymamy listownych informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

"Jeśli ktoś nie zmieni adresu na aktualny, a my wyślemy na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie, czyli skutki jej doręczenia będą obciążały adresata korespondencji" - przypomina ZUS.

ZUS ostrzega. Trzeba zdążyć na 12 dni przed wypłatą

Jest tylko jeden sposób, by ustrzec się kłopotów z wypłatą. Należy pamiętać, by najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem wypłaty świadczenia zgłosić zmiany dotyczące danych, które wcześniej udostępniliśmy ZUS.

"Każdą zmianę adresu i numeru rachunku bankowego nasz klient powinien zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym wypłacamy mu, co miesiąc jego pieniądze. Jeśli ktoś zrobi to z zbyt późno lub w ogóle o tym zapomni wypłacona przez nas emerytura lub renta wróci z powrotem do nas" - mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS: Seniorzy nierzadko zapominają o zmianie danych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że do sytuacji, gdy klient zapomina o zgłoszeniu zmiany konta bankowego czy adresu, dochodzi nierzadko. Nie brakuje sytuacji, gdy seniorzy nowe dane zgłaszają za późno lub w ogóle zapominają to zrobić. Sprawa wychodzi na jaw dopiero, gdy emerytura nie dociera na konto.

Gdy stary rachunek bankowy przestanie być aktywny, a w systemie ZUS jeszcze nie pojawił się nowy, wtedy wysłane pieniądze zostają przez bank zwrócone. W efekcie senior nie może doczekać się comiesięcznej wypłaty.

Jak aktualizować dane w ZUS?

Zmiany danych w ZUS można dokonać bez wychodzenia z domu poprzez swoje konto na eZUS (byłe PUE ZUS). Aktualizacja danych możliwa jest także w każdej placówce ZUS na druku EZP. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »