ZUS rozpoczął wysyłkę listów. Dwie ważne informacje dla emerytów

Miliony emerytów i rencistów otrzymają list z ZUS. Zakład właśnie rozpoczął wysyłanie informacji o wysokości świadczenia po waloryzacji i przyznaniu tzw. trzynastki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W najbliższych dniach i tygodniach w swojej skrzynce pocztowej znajdą oni informację, o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca świadczenie na skutek waloryzacji. Dowiedzą się również, że ZUS przyznał im i wypłacił w kwietniu dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastkę.

- Wysyłka listu to standardowa procedura, która wynika z prawnego obowiązku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia. Tak jak w ubiegłym roku decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Reklama

- Wiemy, że obie informacje są dla naszych seniorów bardzo ważne, więc listy musimy wysłać, ale jedna przesyłka znacznie zmniejsza koszty wysyłki - dodaje.

Od 1 marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. Była też zastosowana gwarantowana kwota podwyżki - 250 zł brutto, dzięki czemu od marca minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto.

Waloryzacja i trzynastka - emeryci i renciści czekają na informację

Waloryzacja dotyczy takich świadczeń jak: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Zwaloryzowane zostały świadczenia, których prawo do wypłaty przysługiwało na 28 lutego 2023 r.

Tegoroczna wysokość "trzynastki" to 1588,44 zł brutto, a to oznacza, że wypłata została zmniejszona o podatek i składkę zdrowotną. Kwota netto dodatkowej emerytury nie dla wszystkich była jednakowa, ponieważ uzależniona była od wysokości emerytury i renty, którą ZUS wypłaca każdego miesiąca.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | emeryci | renciści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »