Waloryzacja emerytur 2024 ze wskaźnikiem. Znamy już prognozy, emeryci nie będą zadowoleni

Waloryzacja emerytur 2024 już wzbudza zainteresowanie emerytów, choć jeszcze nie minęły nawet 2 miesiące od wdrożenia waloryzacji emerytur 2023. Okazuje się, że prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur 2024 jest już znany. Niestety, emeryci nie będą zadowoleni z liczby, jaką proponują im rządzący. Z planów wynika wprost, że w przyszłym roku mają dostać mniej niż w ramach waloryzacji emerytur 2023.

Waloryzacja emerytur 2024 czeka nas za niecały rok, ale już obecnie znana jest wstępna prognoza dotycząca podniesienia kwot świadczeń emerytalnych. Mało tego, znane są również mniej-więcej wskaźniki waloryzacji emerytur przewidziane na kolejne lata 2025 i dalej. Emeryci niestety nie mają powodów do radości.

Waloryzacja emerytur 2024. Po rekordowym 2023 roku emerytów czeka mniejsza podwyżka

Złożenie do Sejmu projektu o tak zwanym "sołtysowym", czyli specjalnym świadczeniu w wysokości 300 zł dla osób, które dwukrotnie w swoim życiu pełniły funkcję sołtysa, zaowocował ujawnieniem prognoz emerytalnych na następne lata. Z projektu ustawy dotyczącym dodatkowych 300 zł do emerytury dla sołtysów, wynika, że w 2024 roku wskaźnik waloryzacji emerytury będzie niższy niż w 2023 roku.

Reklama

Przypomnijmy, że tegoroczna waloryzacja emerytur odbywała się w oparciu o rekordowy wskaźnik 14,8 proc., którego w najbliższych latach emeryci już nie uświadczą. Zgodnie z prognozą rządzących waloryzacja emerytur 2024 odbyć się ma w oparciu o wskaźnik 10,19 proc. i niestety nie jest to ostatnia zła wiadomość dla seniorów.

Emeryci muszą szykować się na lata chudej waloryzacji emerytur. W 2025 roku i dalej będzie jeszcze mniej

Waloryzacja emerytur 2024 na poziomie 10,19 proc. oznacza, że obecna najniższa emerytura na poziomie 1588,44 zł brutto wzrosłaby do poziomi 1750,30 zł brutto 1 marca 2024 roku. W kolejnych latach wzrosty byłyby jeszcze skromniejsze.

Według prognoz emerytalnych przedstawionych w projekcie ustawy o sołtysowym w 2025 roku wzrost świadczeń ma odbyć się w oparciu o wskaźnik 5,77 proc., czyli jeszcze mniej niż w prognozie na 2024 rok. Jeśli przyszłoroczna i ta waloryzacja, która planowana jest na 2025 rok, okazałyby się faktem, w 2025 roku minimalna emerytura prognozowana na 1750,30 zł brutto wzrosłoby do około 1851 zł w 2025 roku.

Mało? Niestety lepiej nie będzie, a przynajmniej tak wynika z wstępnych wskazań przedstawionych w projekcie ustawy o sołtysowym. Na 2026 rok planowany wskaźnik waloryzacji emerytur to już 4,15 proc., a w 2027 roku wskaźnik waloryzacji ma wynieść około 4,42 proc. i kolejne lata waloryzacji emerytur mają oscylować około tego wskaźnika.

Waloryzacja kwotowo-procentowa odpowiedzią na niski wzrost? Wysoki współczynnik waloryzacji to wyjątek

Niewątpliwie odpowiedzią na tak niskie wzrosty emerytur może być zastosowanie waloryzacji kwotowo-procentowej. Taka miała miejsce w tym roku, jak i w poprzednich, a oznacza ona gwarantowany minimalny wzrost w oparciu o konkretną kwotę. W 2023 roku była to kwota 250 zł, jak będzie to wyglądało w przyszłych latach - tego jeszcze nie wiadomo.

Na pocieszenie emerytom możemy powiedzieć, że to wysokie waloryzacje emerytur były odbiegnięciem od normy, a nie niskie. Przypomnijmy, że waloryzacja emerytur 2023 była rekordowa ze względu na szybki wzrost inflacji (a to jest podstawowy wskaźnik do wyliczania wysokości waloryzacji, tj. jej średnioroczny odczyt za poprzedni rok (lub inflacja emerycka jeśli jest wyższa) plus 20 proc. przeciętnego realnego wzrostu wynagrodzeń). W poprzednich latach wskaźniki waloryzacji były jednocyfrowe, ale też wskaźnik inflacji był jednocyfrowy. W 2022 roku emerytura wzrosła o 7 proc., co też było wysoką wartością względem poprzedzających ją waloryzacji. W 2019 roku wskaźnik wyniósł 2,86 proc., w 2020 roku 3,56 proc., a w 2021 4,24 proc. i wówczas była przedstawiana ona jako wysoka podwyżka.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja | waloryzacja emerytur | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »