ZUS ujawnił, ile wynosi średnia emerytura. Dostajesz tyle?

ZUS ujawnił dane dotyczące średniej emerytury w Polsce. Z informacji wynika, że przeciętne świadczenie to dwukrotność minimalnej emerytury. Dane dotyczą pierwszego kwartału 2024 roku (styczeń-kwiecień) i nie bez wpływu jest tutaj waloryzacja, która w marcu podniosła kwoty emerytur.

  • ZUS w czerwcu ujawnił kwotę przeciętnej emerytury wypłacanej w pierwszym kwartale 2024 roku.
  • Okazuje się, że średnio ZUS wypłaca dwukrotność minimalnej emerytury.
  • Rośnie także liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił dane dotyczące przeciętnej emerytury w Polsce. Zgodnie z informacją ujawnioną przez ZUS kwota średniej emerytury wypłacanej w pierwszym kwartale 2024 roku była o 16,1 proc. większa od tej wypłacanej analogicznym okresie ubiegłego roku.

Reklama

Ile wynosi średnia emerytura wypłacana przez ZUS?

W pierwszym kwartale 2024 roku kwota przeciętnej emerytury wyniosła 3516,95 zł. Największy wpływ na wzrost kwoty tego świadczenia miała waloryzacja marcowa, która została przeprowadzona na początku tego roku w oparciu o wskaźnik 12,12 proc. wzrostu świadczeń emerytalnych.

Kwota 3516,95 zł jest niemal dwukrotnie większa od emerytury minimalnej, która wynosi 1780,96 zł. Przeciętna emerytura nie oznacza jednak, że taką kwotę otrzymuje najwięcej seniorów, ponieważ jest to wartość jedynie uśredniona. Mocno różni się także względem płci. Jeszcze w 2023 roku mężczyźni dostawali przeciętnie 4103,07 zł, podczas gdy kobiety o wiele mniej - 2792,86 zł.

Kilkanaście milionów objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym

ZUS podaje, że na koniec marca 2024 roku liczba osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym wynosiła 16,2 mln, a największą grupę spośród nich stanowili pracownicy. Na drugim miejscu pod względem liczebności znalazły się osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a na trzecim pracownicy na umowie-zlecenie lub umowie agencyjnej.

Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS, podkreśla, że przełożyło się to na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w pierwszym kwartale 2024 r. osiągnął wysoki poziom 85,5 proc. - podsumował Jaroszek.

Coraz więcej obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS

Wśród ubezpieczonych w ZUS 7 proc. to obcokrajowcy. Z końcem marca 2024 roku w ZUS ubezpieczonych było 1,13 mln obcokrajowców, co oznacza 6-procentowy wzrost względem analogicznego okresu 2023 roku. Najwięcej wśród ubezpieczonych jest Ukraińców. Drugą najliczniejszą grupę stanowią Białorusini, których było 131,9 tys. osób.

- Najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy. Na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku stanowili oni 67 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych, a ich liczba wyniosła 762,2 tys., to jest o 2,7 proc. więcej niż na koniec marca 2023 r. - podkreślił wiceprezes Jaroszek.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | emerytura | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »