Analitycy PIE: W Polsce niewielu młodych łączy naukę z pracą
Jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w naszym kraju relatywnie niewiele młodych osób łączy naukę z pracą. W 2021 r. pracowało 12 proc. uczących się w wieku 15-29 lat; to prawie dwa razy mniej niż średnia w UE. Najwięcej uczniów pracuje w Holandii.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
PIE wskazał na duże dysproporcje pomiędzy krajami UE w zakresie pracy zarobkowej wśród studentów.
"W Polsce relatywnie niewiele młodych osób łączy naukę z pracą. Wśród uczniów/studentów w wieku 15-29 lat odsetek pracujących w 2021 r. wynosił 12 proc. To prawie dwa razy mniej niż średnio w UE (23 proc.)" - zauważyli analitycy instytutu. Liderem jest Holandia, w której pracowało 70 proc. uczniów/studentów w danej kategorii. Z kolei na drugim biegunie jest Rumunia - gdzie odsetek ten wyniósł 2 proc.
Analitycy zwrócili uwagę, że w Polsce mniej więcej co trzeci student podejmuje pracę zarobkową. Zastrzegli, że statystyki na szczeblu UE obejmują wszystkich uczniów i studentów w grupie wiekowej 15-29 lat.
"Z perspektywy Polski ciekawsze wydaje się spojrzenie wyłącznie na studentów" - ocenili. Dodali, że wśród osób będących na studiach licencjackich lub inżynierskich odsetek pracujących w 2021 r. wyniósł 27 proc. W przypadku studiów magisterskich było to 39 proc.
Natomiast wśród osób uczących się w trybie dziennym pracę podejmuje co szósty student. Zdaniem eksperci decyzja o studiach wieczorowych lub zaocznych często może być powiązana z faktem wykonywania pracy zarobkowej. "W przypadku studiów dziennych na początku tego etapu edukacyjnego praca jest rzadkością. W kolejnych latach studiów staje się nieco częstsza, ale i tak dotyczy mniejszości studentów" - wskazali.
Z danych opublikowanych w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" wynika, że przed pandemią w Polsce pracowało 14 proc. osób uczęszczających na dzienne studia licencjackie lub inżynierskie i 20 proc. będących na dziennych studiach magisterskich. W pandemii odsetki te spadły odpowiednio do 11 proc. i 14 proc.
PIE powołał się na badania, z których wynika, że praca w trakcie studiów pozytywnie wpływa na przyszłą karierę zawodową - zmniejsza prawdopodobieństwo bezrobocia, ma pozytywny wpływ na wysokość przyszłego wynagrodzenia oraz zwiększa szansę na pracę na stanowisku wymagającym wysokich kwalifikacji w wyuczonym zawodzie. "Efekt ten jest szczególnie widoczny, jeśli praca w trakcie studiów jest powiązana z dziedziną nauki" - podsumowano.
Trudno jednoznacznie ocenić, na ile praca w trakcie dziennych studiów jest pożądanym i korzystnym zjawiskiem. Zgodnie z dowodami naukowymi, łączenie tych dwóch obszarów może mieć negatywny wpływ na wyniki w nauce i zwiększać prawdopodobieństwo opuszczenia uczelni przed uzyskaniem dyplomu15, 16, 17. Jednocześnie takie doświadczenie rozwija umiejętności miękkie, związane m.in. z zarządzaniem czasem, efektywną komunikacją czy rozwiązywaniem problemów.
Dlatego, w naszej ocenie, z pewnością warto tworzyć takie otoczenie instytucjonalne, które ułatwi młodym podejmowanie pracy i da im możliwość rozpoczęcia zatrudnienia w zawodzie.
Tygodnik PIE