Awaria usługi Twój e-PIT. Serwery nie wytrzymały obciążenia

"Występują utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym. Część użytkowników może mieć kłopot z przesłaniem dokumentów. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy" - podało w czwartek rano Ministerstwo Finansów na swoim profilu na Twitterze. Resort przeprosił za niedogodności. Jak poinformowała nas rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), problemy wynikają z dużego zainteresowania usługą wśród podatników, co spowodowało nadmierne obciążenie serwerów. Przed godz. 11 problem został rozwiązany i można ponownie korzystać z usługi.

Wielu podatników zostawia rozliczenie podatkowe na ostatnią chwilę. Biorąc jednak pod uwagę dni wolne od pracy, jest coraz mniej czasu na dopełnienie tego obowiązku osobiście, w urzędzie. 

Złożenie deklaracji drogą internetową możliwe jest w dowolnym momencie, jednak, jak się okazuje, w ostatnich dniach przed upływem wymaganego terminu zainteresowanie jest ogromne. 

Awaria usługi Twój e-PIT. Serwery zbyt obciążone

Przed rozpoczęciem weekendu majowego strona internetowa z usługą Twój e-PIT zawiesiła się. 

Za usługę Twój e-PIT, jak poinformowała nasz rzeczniczka Ministerstwa Finansów, odpowiedzialna jest Krajowa Administracja Skarbowa. 

Reklama

- Obciążenie wynika z kwestii logowania podatników - jest duże zainteresowanie, jest duże obciążenie serwerów. Problem pojawił się dzisiaj. Niestety, zwlekamy z tym rozliczeniem się do ostatniej chwili - powiedziała Interii rzeczniczka KAS st. rachm. Justyna Pasieczyńska.

Taki komunikat pojawił się na stronie Twój e-PIT:

KAS pracuje obecnie nad rozwiązaniem awarii. Tego typu problemy zdarzają się co roku na przełomie kwietnia i maja, ale również w momencie rozpoczęcia okresu składania deklaracji. 

- Na początku mieliśmy bardzo duże zainteresowanie tą usługą. Już 15 lutego o północy mieliśmy pierwsze logowania, mieliśmy już duże obciążenia systemu - wyjaśniła rzeczniczka KAS. 

AKTUALIZACJA:

Przed godziną 11 awaria systemu została naprawiona. Podatnicy mają już możliwość zalogowania się na swoje konta i złożenia bądź dokonania korekty deklaracji.

Platforma e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie online wielu spraw związanych z podatkami. Można tam znaleźć m.in. usługę Twój e-PIT, wykaz mandatów karnych, numer mikrorachunku podatkowego czy też usługę e-mikrofirma, która służy m.in. do generowania i wysyłania JPK.

Zeznanie podatkowe za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja br. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. 

Wiceminister finansów: Polacy rozliczają się głównie przez internet

Wiceminister finansów Artur Soboń stwierdził w środowym wywiadzie dla Interii, że dotychczas podatnicy złożyli już ponad 12 mln deklaracji PIT.

- Większość deklaracji wpłynęła elektronicznie, głównie za pomocą systemu Twój e-PIT. W ramach tej usługi podatnicy złożyli dotychczas prawie 6,5 mln zeznań, a w formie papierowej wpłynęło do tej pory tylko około 6 proc. deklaracji - powiedział. 

Sumę zwrotów podatku oszacowano na 18 mld zł, jednak wiceminister podkreśla, że ta kwota może jeszcze wzrosnąć. 

- Bieżąca kwota 18 mld zł łącznych zwrotów może się zwiększyć jeszcze o około 2 mld zł, właśnie w  związku z tym, że jest dużo preferencji odliczanych indywidualnie. Przykładowo, dodatkowo z ulgi na dzieci skorzystało już ponad 1 mln podatników na kwotę około 2 mld zł. W tym roku część podatników z uwagi na zmianę przepisów otrzymuje dodatkowy zwrot po przeliczeniu hipotetycznego podatku należnego i wypłaciliśmy już z tego tytułu 82 mln zł dla około 165 tys. podatników - dodał. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Twój e-PIT | PIT | KAS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »