Banki straciły cierpliwość
O 30 proc. wzrosła w Polsce liczba długów do windykacji - informuje "Puls Biznesu".
Branża windykacyjna powiększa moce, ponieważ rynek ściągania należności rośnie w bardzo szybkim tempie. Tylko same banki przekazały w tym roku do windykacji 5 - 6 mld zł nieuregulowanych kredytów. To o 30 proc. więcej niż w 2008 r.
Banki już nie patyczkują się z dłużnikiem. Wystarczy, że nie spłaci kilku rat, a kredyt jest wypowiadany i trafia do windykacji. Są to głównie kredyty gotówkowe, samochodowe, coraz więcej jest kart kredytowych. W śladowych ilościach występują kredyty hipoteczne - czytamy w gazecie.
58 proc. Polaków spłacających kredyty deklaruje, że z powodu kryzysu będzie w bardziej przemyślany sposób podejmować w przyszłości decyzje o zaciągnięciu kolejnej pożyczki - wynika z badania Pentor Research International.
36 proc. kredytobiorców zamierza zrezygnować z ubiegania się o nowe kredyty, a 19 proc. - odłożyć takie decyzje w czasie. 16 proc. respondentów planuje spłacić wcześniej niektóre zobowiązania, by zmniejszyć wysokość rat.
Według badania, ponad połowa ankietowanych ma kredyt, a 59 proc. osób z tej grupy spłaca kredyt ratalny. 8 proc. ankietowanych wskazało na kredyt samochodowy i karty kredytowe, a 7 proc. respondentów kredyt hipoteczny.
Dla 25 proc. Polaków spłata rat jest dużym obciążeniem finansowym. 16 proc. respondentów deklaruje, że zdarzają się im spóźnienia ze spłatą rat z powodu braku środków. Ponad 40 proc. ankietowanych przyznaje, że nie posiada oszczędności pozwalających na spłatę rat w przypadku utraty dochodu. "Ponad 30 proc. z nich już ma problem z terminową spłatą rat kredytowych. Dla kolejnych 12,5 proc. raty stanowią ponad 50 proc. dochodów gospodarstwa domowego, co oznacza, że takie kłopoty mogą się pojawić w najbliższej przyszłości" - wynika z badania.
Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada br. Zostało zrealizowane przez Pentor Research International, na zlecenie firmy doradztwa finansowego Family Finance. Wzięło w nim udział 372 Polaków.
Firma windykacyjna czy komornik - co gorsze? Porozmawiaj na Forum