Bankomat wciągnie kartę, potem wyzeruje ci konto. Wystarczy papierek

Bankomat może nagle wciągnąć kartę płatniczą i już jej nie oddać. Wbrew pozorom jednak nie będzie to awaria. To sprawka złodziei, którzy mają sposób na okradanie przez bankomat. Wystarczy, że odpowiednio umieszczą w maszynie papierek, by później wyzerować konto ofiary. Jak uniknąć takiego oszustwa?

  • Bankomat może nie zwrócić karty płatniczej po skorzystaniu z maszyny. To wcale nie musi być awaria.
  • Wówczas najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi. Należy uważać, z czyjej pomocy korzystamy.
  • Ten typ oszustwa wymaga także, by złodziej pojawił się na miejscu osobiście i zaoferował pomoc.

Bankomat nie oddaje karty płatniczej po wsunięciu jej w kieszeń maszyny? To wcale nie musi być awaria. Jeśli skorzystaliśmy z bankomatu, a karta i nie jest zwracana z powrotem, może to być próba oszustwa. Metoda polega na użyciu kawałka papieru, który zablokuje kieszeń na wsunięcie karty płatniczej.

Reklama

Bankomat sprawił, że karta płatnicza została w środku? To wcale nie musi być awaria

W sytuacji, gdy karta płatnicza zablokuje się w bankomacie, zazwyczaj priorytetem jest szukanie pomocy. Na bankomatach nierzadko można znaleźć numer kontaktowy do serwisu naprawczego. W sytuacji, gdy bankomat wciągnął kartę płatniczą i nie chce jej oddać, powinniśmy zachować czujność. Sytuację mógł wcześniej zaaranżować oszust, który czeka, aż ofiara wpadnie w pułapkę.

Za pomocą papierka odpowiednio włożonego w kieszeń na kartę możliwe jest zablokowanie mechanizmu bankomatu. W efekcie karta płatnicza po skorzystaniu z maszyny nie zostanie zwrócona. Oszuści starają się także, by wcześniej na maszynie znalazła się naklejka z numerem telefonu, który zamiast numeru do serwisu, połączy nas ze złodziejem.

Oszustwo z bankomatem może wyzerować ci konto bankowe

Zwykle przebieg tego oszustwa wygląda bardzo podobnie: 

  1. karta blokuje się w bankomacie po skorzystaniu z maszyny i nie jest zwracana,
  2. w poszukiwaniu pomocy nieświadoma ofiara wybiera numer serwisu, który znaleźć można naklejony na maszynie,
  3. na miejscu pojawia się serwisant-oszust, który przekonuje, że karta nie może wysunąć się z powodu awarii,
  4. następnie prosi o dane osobowe oraz numer PIN karty płatniczej, rzekomo w celu udzielenia pomocy.

Złodziej przekonuje nieświadomą ofiarę, że karta zostanie wydobyta z bankomatu w najbliższym czasie, a dane osobowe potrzebne są do listownego jej zwrócenia na właściwy adres. W rzeczywistości jednak oszust, który pozna PIN do karty oraz posiądzie dane osobowe, może nie tylko skorzystać ze środków znajdujących się na karcie płatniczej, ale nawet wyzerować konto bankowe ofiary.

Jak uniknąć oszustwa z bankomatem?

Żeby nie stać się ofiarą oszustwa z bankomatem, który nie chce oddać karty płatniczej, należy pamiętać, że w awaryjnej sytuacji należy kontaktować się bezpośrednio z bankiem odpowiadającym za maszynę. Na infolinię najlepiej zadzwonić z aplikacji mobilnej lub znaleźć numer telefonu na oficjalnej stronie internetowej banku.

Najważniejsze w tak nerwowej sytuacji jest zachowanie zimnej krew. Nawet jeśli nie mamy szans na szybkie odzyskanie własności, musimy pamiętać, że podawanie kompletu danych komukolwiek, kto przyjdzie zaoferować się z pomocą, nie jest dobrym pomysłem.

Bezpieczeństwo może natomiast pomóc nam zablokowanie karty płatniczej wciągniętej przez bankomat. Szybko można zrobić to w aplikacji banku. Gdy karta jest zablokowana, niezależnie od tego, w czyje ręce trafi, będzie bezużyteczna.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bankomat | karta płatnicza | konto bankowe | pieniądze | oszustwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »