Bankowcy są przeciwni podwyżce stóp procentowych

Decyzja RPP o podniesieniu stóp może ujemnie wpłynąć na marżę bankową.

Decyzja RPP o podniesieniu stóp może ujemnie wpłynąć na marżę bankową.

Większość bankowców uważa, iż podwyżka stóp procentowych na którą może zdecydować się Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 30 sierpnia, może doprowadzić do zmniejszenia się marży uzyskiwanej przez krajowe banki. Obecne stopy procentowe są na tyle wysokie, że skutecznie ograniczają dalszy wzrost akcji kredytowej (potwierdzaja to m.in. ostatnie dane o wielkości wzrostu podaży pieniądza).

W tym przypadku podwyżki oprocentowania kredytów będą z pewnością niższe od wzrostu podstawowych stóp procentowych. Taka sytuacja doprowadzi do zmniejszenia różnicy pomiędzy oprocentowaniem kredytów a depozytów, co w końcowym efekcie wpłynie na zmniejszenie przychodów. Dodatkowe kłopoty mogą sprawiać klienci, ktorzy zaciągnęli długoterminowe kredyty o zmiennej stopie procentowej (np. na zakup mieszkania), a wobec zwiększenia się kosztów kredytu będą mieli problemy z terminową spłatą rat. Ostatecznie fakt ten, może wpłynąć na powiększenie wartości portfeli kredytów uznawanych za nieregularne.

Reklama

Prawdopodobnie również część klientów korporacyjnych, a szczególności duże przedsiębiorstwa, będzie starała się uzyskać kredyty w bankach zagranicznych, które w porównaiu z bankami krajowymi oferują znacznie niższe oprocentowanie. Oczywiście podwyższenie stóp procentowych zmniejszy również liczbę chętnych do zaciągnięcia kredytu, co również wpłynie ujemnie na możliwość osiągnięcia dużych zysków przez banki krajowe.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | bankowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »