Będą nowe etykiety na butelkach. Od 13 października wchodzą w życie zmiany w prawie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że już od 13 października wchodzą w życie zmiany w prawie dotyczące kaucji. Zgodnie z nimi przedsiębiorcy będą musieli umieszczać na butelkach informacje nie tylko o tym, czy są one zwrotne. Z etykiety dowiemy się też, jak wysoka kaucja należy się zwracającemu.

Jak informuje portal dlahandlu.pl, UOKiK przypomina o zmianach w prawie dotyczących kaucji. 

- Jesteśmy w przededniu zmian prawnych, które mają już od 13 października zobowiązać przedsiębiorców do uwidaczniania na produkcie informacji, że jest to butelka zwrotna i ile wynosi kaucja z tym związana - mówią przedstawiciele urzędy w rozmowie z portalem.

Jak tłumaczy UOKiK, efekt zmian będzie taki, że wywieszki z ceną w sklepach pozostaną bez zmian. Ale etykiety na piwie zostaną uzupełnione o kwotę kaucji.

Reklama

Nowe informacje na etykietach

To, ile klient przy kasie ma zapłącić za butelkę zwrotną z napojem, będzie wynikało z sumy ceny samego produktu oraz kaucji. Kaucja jest zwrotna - otrzymamy ją z powrotem, zwracając w sklepie butelkę.

Urząd podkreśla, że wysokość kaucji "nie podlega przepisom o obowiązku uwidocznienia cen".  Nie będzie więc informacji o niej na sklepowych wywieszkach z ceną.

Jednocześnie zaleca się sprzedającym, aby informowali klientów o fakcie, że dany napój znajduje się w butelce zwrotnej, za którą zostanie pobrana kaucja - wskazuje UOKiK. "To z pewnością zapobiega nieporozumieniom i należy do tych praktyk, które można nazwać prokonsumenckimi." - podaje urząd w komunikacie.

To, ile wynosi kaucja, można będzie jednak odczytać w innym miejscu niż na sklepowej wywieszce. Informacja, jaka kaucja będzie pobrana za daną butelkę pojawi się jednak na etykietach. 

Kaucja do zwrotu bez pokazywania paragonu

Zmiany prawne to efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zmiany, o których przypomina UOKiK, wejdą w życie już w tym miesiącu. Ale inna część przepisów wejdzie w życie dopiero w 2025 roku. Uchwalenie ustawy było wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. 

Nowe przepisy mówią o tym, że duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą u musiały odbierać puste opakowania. Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Zgodnie z opublikowanym w kwietniu projektem, ma ona wynieść 50 gr.

Co istotne, żeby otrzymać zwrot kaucji przy zwrocie opakowań, nie będzie potrzeba okazywać paragonu. "System kaucyjny (...) nie wymaga okazania dowodu zakupu produktu w opakowaniu na napoje objętym systemem kaucyjnym w celu zwrotu pobranej kaucji." - głosi ustawa. Kaucja za butelki szklane lub plastikowe czy metalowe puszki będzie zwracana od 2025 roku.

System kaucyjny - jak wskazano - będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Będą powoływać operatora (podmiot reprezentujący), odpowiedzialnego za wdrożenie i prowadzenie systemu. Jak wskazano w uzasadnieniu, przepisy nie określają liczby takich podmiotów, tym samym dopuszcza się możliwość utworzenia dwóch lub więcej systemów kaucyjnych. Więcej o nowych przepisach pisaliśmy tutaj.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »