Będzie jedna aplikacja
Przemysław Gosiewski, szef klubu parlamentarnego PiS, zapowiada radykalne zmiany dotyczące zawodów prawniczych. Reforma ma objąć nie tylko radców i adwokatów, ale również sędziów, komorników, a nawet doradców prawnych.
Oprócz nowelizacji ustawy Prawo o adwokaturze i zagwarantowania swobodnego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi profesjami prawniczymi uregulowane mają być zasady funkcjonowania tzw. biur pomocy prawnej. Prowadzone są one teraz przez absolwentów prawa bez uprawnień zawodowych.
Zdaniem P. Gosiewskiego kluczem do otwarcia korporacji mają być zmiany konstytucji i modyfikacja art. 17, który stanowi podstawę ich działania. Zmiana ta ma być przeprowadzona przy okazji prac nad uregulowaniem w ustawie zasadniczej sprawy Europejskiego Nakazu Aresztowania, która zapowiedziana jest na koniec roku.
Niewykluczone, że konsekwencją tego będzie połączenie korporacji adwokackiej i radcowskiej oraz wprowadzenie wspólnego egzaminu na aplikacje. Zdaniem P. Gosiewskiego przygotowane są również zmiany w innych zawodach prawniczych. Chodzi o komorników i zawód sędziego, gdzie przygotowany projekt zakłada likwidację asesury.
Zdaniem Ł. Bojarskiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, mimo że nowe ustawy korporacyjne mają wiele mankamentów, ich uchwalenie było dużym sukcesem.
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego obala jedynie niedobre rozwiązania, dając jednocześnie podstawę do przeprowadzenia gruntownych zmian systemowych, które mogą być przeprowadzone bez zmian konstytucyjnych.
Ł. Bojarski uważa, że możliwe jest zlikwidowanie obecnych trzech korporacji prawniczych i powołanie w ich miejsce jednego silnego samorządu z 16 oddziałami terenowymi, który byłby przeciwwagą dla państwa.
Za ujednoliceniem w zawodach prawniczych opowiada się również Stanisław Dąbrowski, prezes Krajowej Rady Sądownictwa. Przyznał on, że wprowadzenie jednolitej aplikacji dla wszystkich zawodów prawniczych jest rozsądnym pomysłem, pod warunkiem jednak, że nadzór nad tym miałby nie tylko minister sprawiedliwości, ale również samorządy prawnicze i Krajowa Rada Sądownictwa.
S. Dąbrowski uważa również za dobry pomysł zmianę zasad dojścia do zawodu sędziego przez likwidację asesury, która jego zdaniem działa ułomnie.
Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, nie zgadza się z poglądem o potrzebie zmian w konstytucji. Jego zdaniem nie można ograniczyć niezależności adwokatury, gdyż jest ona niezbędna dla demokratycznego społeczeństwa.
Tomasz Pietryga