Całkowicie darmowe konto w banku. Co to jest podstawowy rachunek płatniczy?
Podstawowy rachunek płatniczy (PRP) to bezpłatne konto osobiste dla klientów indywidualnych, które umożliwia korzystanie ze standardowych usług bankowych i do którego przypisana jest karta debetowa. Celem tej usługi jest walka z wykluczeniem finansowym i społecznym. Kto może skorzystać z darmowego konta w banku?
Podstawowy rachunek płatniczy to rodzaj konta bankowego, które jest prowadzone w polskiej walucie. Jego celem jest zapewnienie dostępu do typowych usług bankowych dla każdego klienta indywidualnego. Za standardowe usługi bankowe uznaje się płatności kartą, dokonywanie przelewów czy wypłata gotówki z bankomatu.
Unia Europejska prowadzi walkę z wykluczeniem społecznym i finansowym. Jednym z problemów jest brak dostępu do nowoczesnych metod płatności. Podstawowy rachunek płatniczy, ze względu na to, że jest bezpłatny, pozwala nawet osobom o niewystarczających dochodach korzystać z ułatwień, jakie zapewnia konto w banku.
Jak zawsze - wszystko zależy od perspektywy. Podstawowy rachunek płatniczy kierowany jest głównie do osób starszych i bezrobotnych, dla których każdy nadprogramowy wydatek, w tym nawet kilku złotych miesięcznie, jest znaczną sumą.
Według analizy Narodowego Banku Polskiego z sierpnia 2022 roku, opłata za prowadzenie zwykłego konta w ramach standardowej oferty indywidualnej wynosi od 0 do 22 zł. Do tego należy doliczyć również opłatę za korzystanie z karty płatniczej. W raporcie podano, że może być to wydatek rzędu nawet 19 złotych.
Opłaty te mogą się różnić w zależności od oferty, wysokości wpływów na konto, liczby dokonywanych przelewów, liczby transakcji bezgotówkowych itp.
Podstawowy rachunek płatniczy w swojej ofercie musi posiadać każdy bank. Opisuje to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 roku. Dotyczy ona porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.
Zgodnie z tą dyrektywą, wszystkie banki i SKOK-i są zobowiązane posiadać w swojej ofercie wspomniane narzędzie dla klientów indywidualnych. Taki rachunek ma umożliwiać bezpłatne wpłacanie i wypłacanie gotówki (również w bankomatach i wpłatomatach) oraz z wykorzystaniem cashback na terenie Polski i Unii. Dodatkowo ma również umożliwiać płacenie kartą lub podobnym instrumentem, zlecanie przelewów oraz korzystania ze zleceń stałych.
Ponieważ PRP jest środkiem do walki z wykluczeniem finansowym, korzystać z niego mogą osoby borykające się z takimi trudnościami. Nie może zatem PRP założyć osoba posiadająca już konto osobiste czy korzystająca z innych bankowych usług finansowych.
PRP może założyć wyłącznie klient, który nie posiada rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w złotym. Co ciekawe, ta osoba może jednak posiadać konto walutowe.
Nie ma tutaj żadnego okresu karencji - założenie podstawowego rachunku płatniczego jest możliwe zaraz po zamknięciu innego konta osobistego.
Zakładanie PRP przebiega tak samo, jak założenie zwykłego konta ROR w danym banku. Zatem klient powinien mieć możliwość zrobienia tego na kilka sposobów - w czasie wizyty w banku, poprzez infolinię czy też złożenie wniosku online. Ważne zastrzeżenie - jeśli standardowego rachunku nie można założyć jedną z tych dróg w konkretnym banku, nie będzie to możliwe również w przypadku PRP.
W fazie weryfikacji danych bank sprawdza w centralnej bazie informacji o rachunkach, czy dana osoba faktycznie nie posiada żadnego konta osobistego w złotym. Sprawdzana jest także ważność dowodu osobistego.
Co istotne, bank nie może prowadzić sprzedaży krzyżowej z PRP, czyli oferować klientom korzystającym z tego rozwiązania dodatkowych instrumentów czy narzędzi finansowych. Nie może także żądać określonych wpływów na konto.
Przy zakładaniu PRP nie są pobierane żadne opłaty "na start" oraz za korzystanie z karty debetowej. Nie ma również żadnych ukrytych warunków, które są niezbędne do spełnienia, aby PRP był darmowy.
Jednak konto to posiada również ograniczenia. W ramach tej usługi możesz wykonać jedynie 5 darmowych przelewów w miesiącu oraz 5 darmowych wypłat i wpłat z bankomatów obcych (w bankowych są za darmo w dowolnej ilości).
Poza tym, oferty mogą się odrobinę różnić w zależności od banku - np. nie wszystkie PRP oferują płatności Blik.
Powyżej wspomnianych wyżej limitów, bank może pobierać opłaty. Dlatego PRP jest faktycznie darmowy, jeśli nie masz wielkich oczekiwań i potrzeb w stosunku do usług bankowych. Jeśli aktywnie korzystasz z bankowych narzędzie, lepiej przemyśleć, czy nie lepszym (i faktycznie darmowym) rozwiązaniem będzie skorzystanie ze standardowego rachunku.
PRP jako narzędzie walki z wykluczeniem finansowym i społecznym jest propozycją dla osób, które z konta bankowego nie mają potrzeby korzystać często.
Mimo to, potrzebują takiego rozwiązania, aby np. otrzymywać wypłatę renty, emerytury czy pensji w wygodny sposób na rachunek, opłacić podstawowe usługi i korzystać z transakcji bezgotówkowych.
Bez wątpienia jednak taki rachunek nakłada ograniczenia: uniemożliwia korzystanie z lokat, limitu w koncie, niekiedy także Blika. To rozwiązanie optymalne dla klientów korzystających z bankowości okazjonalnie. Dla osób bardziej wymagających zdecydowanie lepsze są konta standardowe z bogatą ofertą różnorodnych promocji obniżających koszt prowadzenia i korzystania z karty.
KO