Co dalej z frankowiczami? "Mamy całkowicie zapchany wymiar sprawiedliwości"

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wspierać frankowiczów w sporach z bankami. Chodzi o usuwanie z sądów spraw z powództwa banków, dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. - Mamy całkowicie zapchany wymiar sprawiedliwości - mówi pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ułatwić sądom orzekanie w sprawach frankowych, będzie też wspierać zawieranie ugód między bankami a frankowiczami - powiedziała w TOK FM pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów Aneta Wiewiórowska-Domagalska. Jej zdaniem obecnie nie ma przestrzeni, by kwestię tę uregulować w sposób legislacyjny.

Sądy zapchane sprawami frankowiczów

- Mamy całkowicie zapchany wymiar sprawiedliwości, ale z drugiej strony mamy niezwykle bogate orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który wypowiedział się właściwie w każdej ważnej kwestii dotyczącej kredytów frankowych; stan prawny mamy również ukształtowany - powiedziała w TOK FM Wiewiórowska-Domagalska.

Reklama

- Jesteśmy związani tym, co orzekł trybunał. Przyjmując rozwiązania legislacyjne nie możemy pozbawić konsumentów - w praktyce - możliwości dochodzenia tych uprawnień, które nadaje im Dyrektywa 93/13 (...). Jesteśmy związani z jednej strony stanem prawnym ukształtowanym przez TSUE, a z drugiej strony tym, co dzieje się w sądach (...) - dodała.

Poinformowała, że planowane są działania, które ułatwić mają sędziom orzekanie.

Wspieranie ugód frankowiczów z bankami najbardziej korzystnym rozwiązaniem

Podała, że w perspektywie krótkoterminowej jest za podjęciem działań, które nie wymagają zmian legislacyjnych. Jej zdaniem nie ma już obecnie przestrzeni, by uregulować tę kwestię w sposób legislacyjny.

- To, co możemy zrobić, to wspieranie ugód przy współpracy z KNF. (...) Ugody są najbardziej korzystnym sposobem rozwiązania sporów kredytów frankowych. Dla wszystkich - powiedziała pełnomocniczka.

Jak eliminować z sądów sprawy z powództwa banków o wynagrodzenie z korzystanie z kapitału?

Podała, że planowane są działania, które zintensyfikowałyby proces "usuwania" z sądów spraw dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z powództwa banków.

Powiedziała, że toczą się prace, które mają na celu ocenę, w jakim sposób takie sprawy rozstrzygać, żeby jak najszybciej "eliminować je z sądów". Podała, że opracowanie na ten temat ma być gotowe w II kwartale.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyty frankowe | frankowicze | TSUE | bank | sądy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »