Reklama

Co drugi Polak ma oszczędności, spada chęć zwiększania zadłużenia

Co drugi Polak posiada oszczędności i jest to trzeci najniższy wynik wśród badanych krajów. 43 proc. oszczędzających deklaruje, że w ostatnim roku ich oszczędności wzrosły, co jest jednym z najlepszych wyników w badaniu. Polacy ograniczyli chęć zwiększania zadłużenia - wynika z badania ING.

- Polacy są w grupie krajów, w których najmocniej wzrosły oszczędności w ostatnim czasie - powiedział na konferencji Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Z badania wynika, że co drugi Polak posiada oszczędności i jest to trzeci najniższy, obok Rumunii i Turcji, wynik uzyskaniu w badaniu. Czterech na pięciu Polaków posiadających oszczędności obecnie odkłada dodatkowe środki pieniężne.

86 proc. Polaków deklaruje, że zna wysokości oprocentowania swoich oszczędności, co jest jednym z najwyższych wyników w badaniu. - Świadomość rośnie w miarę wzrostu wartości majątku - powiedział Benecki.

Reklama

ING ocenia, że zatrzymanie ożywienia gospodarczego i ryzyko geopolityczne ograniczyły chęć zwiększania zadłużenia. Co trzeci Polak (36 proc.) nie posiada długu, podczas gdy rok wcześniej było to 45 proc. Z "chwilówek" korzysta 6 proc. Polaków.

Z opublikowanego badania wynika, że mimo tego, iż Polacy niechętnie oszczędzają na emeryturę, to co drugi z nich martwi się jednak, że będzie miał za mało pieniędzy, aby na nią przejść.

Jedna czwarta badanych deklaruje, że oszczędza na emeryturę poza obowiązkowym programem emerytalnym.

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie 2014 roku w 13 krajach europejskich na reprezentatywnej grupie 12.743 osób (dla Polski grupa wynosiła 1.037 respondentów) na zlecenie Grupy ING przez IPSOS.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »