Co to jest recesja? Co oznacza dla Kowalskiego?
Od miesięcy słowo recesja jest odmieniane w mediach przez wszystkie przypadki, a jej bliskość mają potwierdzać dziesiątki różnych wykresów, wskaźników i szczegółowych analiz ekonomicznych. Co to wszystko oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Czym dokładnie jest recesja i jak przygotować się na jej przyjście? Czy polska gospodarka już się kurczy? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Recesja to spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego powodujące spadek produktu krajowego brutto (PKB). Ekonomiści często posługują się pojęciem technicznej recesji, która jest jednym z możliwych wariantów. Za moment jej nadejścia uznaje się dwa kwartały z rzędu z PKB na minusie. Innymi słowy, recesja to okres między szczytem aktywności gospodarczej a jej kolejnym najniższym punktem na wykresie, w którym znaczny spadek aktywności gospodarczej obejmuje całą gospodarkę na dłużej niż pół roku.
Dzięki odczytom na niewielkim plusie w II kwartale 2022 roku polskiej gospodarce udało się uniknąć technicznej recesji, jednak w praktyce niewiele to zmienia. Realnie, między pierwszym a czwartym kwartałem zeszłego roku PKB skurczyło się o prawie 4 proc., co wskazuje, że w praktyce mamy w Polsce recesję.
Sprawa nie jest jednak tak oczywista, gdy weźmiemy pod uwagę dane rok do roku. Według szybkich szacunków GUS, gospodarka naszego kraju w porównaniu z 2021 rokiem urosła o 4,9 proc.