Czy 500 plus wlicza się do dochodu i wpływa na zdolność kredytową?

500 plus bez wątpienia jest istotnym elementem domowego budżetu wielu polskich rodzin. Świadczeniobiorcy mają jednak wiele wątpliwości w kwestii prawidłowego rozliczenia tego zasiłku. Czy 500 plus wlicza się do dochodu? Czy świadczenie to wpływa na zdolność kredytową i czy trzeba uwzględnić je w zeznaniu podatkowym? Odpowiadamy.

Czy 500 plus wlicza się do dochodu?

500 plus to świadczenie wychowawcze, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Aktualnie jest wypłacane na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia i to bez względu na dochód rodziny. Oznacza to, że rodzice wychowujący jedno dziecko do 18. roku życia mogą liczyć na 500 zł wsparcia, dwoje - 1 tys. zł, troje - 1,5 tys. zł. itd. 

500 plus nie wlicza się do dochodu rodziny. Wszystko dlatego, że jest to świadczenie zaliczane do grona źródeł zwolnionych z podatku od osób fizycznych lub niepodlegających opodatkowaniu.

Reklama

500 plus to nie jedyny tego typu przypadek. Do dochodu nie są wliczane także:

 • zasiłek rodzinny,
 • dodatek pielęgnacyjny,
 • dodatek mieszkaniowy,
 • dodatek energetyczny,
 • świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
 • dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów,
 • świadczenia z pomocy społecznej - zasiłki stałe, zasiłki celowe, zasiłki okresowe, pomoc pieniężna na usamodzielnienie oraz na kontynuowanie nauki czy świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej.

500 plus przy kredycie. Czy świadczenie wpływa na zdolność kredytową?

Odpowiadając na najważniejsze pytanie, czym jest zdolność kredytowa - warto pamiętać, że jest to kluczowy czynnik, który biorą pod uwagę banki, podczas decydowania o przyznaniu kredytu gotówkowego na dowolny cel lub kredytu hipotecznego. Na jego podstawie instytucja weryfikuje, czy klient poradzi sobie ze spłatą zobowiązania w wyznaczonym terminie wraz z umownymi odsetkami.

Przy obliczeniu zdolności kredytowej uwzględniane są poniższe czynniki:

 • wysokość dochodów,
 • wysokość wkładu własnego,
 • wiek kredytobiorcy,
 • rodzaj umowy i staż pracy,
 • historia kredytowa,
 • aktualnie posiadane zobowiązania finansowe,
 • wielkość gospodarstwa domowego i liczbę osób na utrzymaniu,
 • kwota kredytu i okres spłaty, o który się starasz,
 • miesięczny koszt utrzymania.

Odpowiedź na pytanie, czy świadczenie 500 plus może wpłynąć pozytywnie na zdolność kredytową, nie jest jednoznaczna.

Banki najczęściej traktują dochód pozyskiwany przez konsumenta z tytułu 500 plus jako dodatkowy, a udzielenie pożyczki osobie, która dysponuje środkami pochodzącymi wyłącznie z tego świadczenia, jest najprawdopodobniej niemożliwe. Może ono jedynie powiększyć szanse konsumenta, którego podstawowym źródłem uposażenia jest umowa o pracę, najlepiej zawarta na czas nieokreślony.

Czynnikiem decydującym o tym, czy bank przyzna kredyt beneficjentom programu 500 plus, może być wysokość zaciąganego zobowiązania. Przy pożyczkach i kredytach krótkoterminowych świadczenie wypłacane z publicznych funduszy może być traktowane jako systematyczny i dodatkowy przypływ gotówki.

Świadczenie 500 plus na pewno nie będzie brane pod uwagę przez żaden bank w przypadku kredytu hipotecznego.

Większość instytucji argumentuje to faktem, że każda z potrzebujących rodzin otrzymuje pieniądze ze świadczenia tymczasowo, a nie dożywotnio. Tymczasem kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które zaciągane jest zwykle na co najmniej 20-30 lat. Istnieje ryzyko, że gdyby kredyt został przyznany na podstawie dochodów z 500 plus, po zaprzestaniu wypłaty świadczenia, czyli po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia, kredytobiorca mógłby mieć problem z opłacaniem kolejnych rat.

500 plus przy ustalaniu dochodu rodziny na potrzeby ZFŚS

Ustalenie szczegółowych zasad wydatkowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) rodzinnej i materialnej przedmiotem regulacji zakładowych i pracodawcy. Dotyczy to także uwzględniania lub nieuwzględnienia świadczenia 500 plus w dochodzie rodziny pracownika ubiegającego się o świadczenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Oznacza to, że jeśli w regulaminie danego przedsiębiorstwa znajdzie się zapis, że tego rodzaju świadczenia muszą być uwzględniane przy obliczeniach, to należy je bezwzględnie zaliczyć do dochodu uzyskiwanego w rodzinie. W innym przypadku świadczenia, takie jak 500 plus, nie są uznawane za dochód, od którego uzależnione jest przyznanie wsparcia finansowego z ZFŚS.

500 plus a PIT. Czy świadczenie trzeba uwzględnić w zeznaniu podatkowym?

Świadczenie 500 plus jest zwolnione z opodatkowania podatkiem PIT. Oznacza to, że kwoty tej nie ujmuje się w rocznym zeznaniu podatkowym. Bez znaczenia jest przy tym fakt, czy świadczenie jest wypłacane na rzecz jednego dziecka, dwójki czy kilkorga dzieci. Zwolnienie od podatku świadczenia 500 plus obejmuje każdą kwotę.

Zobacz też | Becikowe, 500 plus i inne świadczenia na dziecko w 2023. Jak je dostać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | dochód | kredyt | ZFŚS | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »