Czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie? Prawo mówi wprost

Wiele osób będących w trakcie rozwodu zastanawia się, czy darowizna wchodzi w skład wspólnoty majątkowej i wobec tego czy podlega podziałowi w momencie dzielenia majątku. Polskie prawo jasno rozstrzyga tego rodzaju problem. Czym w ogóle jest darowizna i czy trzeba się nią podzielić z byłym współmałżonkiem? Wyjaśniamy.

Co to jest darowizna?

Darowizna to często zawierana umowa, która polega na przekazaniu części swojego majątku drugiej osobie. Mogą to być środki pieniężne, pojazdy, nieruchomości, a nawet umorzenie czyjegoś długu. Przed dokonaniem darowizny, której przedmiotem są nieruchomość, prawo do lokalu czy przedsiębiorstwo, niezbędny może okazać się udział notariusza.  

Darowizna jest z reguły zawierana w formie aktu notarialnego. Jednak umowa darowizny jest ważna, jeżeli nie skorzystano z tej formy, a przyrzeczone świadczenie zostało przekazane. Wszelkie przepisy związane z darowiznami reguluje Kodeks cywilny.  

Reklama

Czy darowizna podlega wspólności majątkowej?

Ustawowa wspólność majątkowa to nieodłączny element każdego związku małżeńskiego. Powstaje w momencie zawarcia małżeństwa i obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego i wyszczególnione przez ustawę. Co podlega wspólności majątkowej? Są to: 

  • dochody z działalności zarobkowej (wynagrodzenia za pracę i inne) każdego współmałżonka; 
  • dochody z majątku wspólnego bądź osobistego współmałżonków; 
  • środki zgromadzone na koncie emerytalnym każdego ze współmałżonków; 
  • zewidencjonowane kwoty składek na subkoncie ubezpieczonego. 

Środki podlegające ustawowej wspólności majątkowej zostają podzielone pomiędzy współmałżonków w trakcie rozwodu. Mogą oni również ubiegać się o ich nierównomierny podział, w zależności od tego, która ze stron bardziej przyczyniła się do powstania konkretnych części majątku.

Majątek osobisty każdego ze współmałżonków nie zalicza się do wspólności majątkowej i nie podlega podziałowi przy rozwodzie. Jednymi z części dóbr osobistych są przedmioty majątkowe, które otrzymano w związku z dziedziczeniem, zapisem lub darowizną na rzecz jednego z małżonków. Wobec tego darowizna przekazana jednemu ze współmałżonków nie podlega wspólności majątkowej, ponieważ zalicza się do majątku osobistego

Czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie?

Darowizna przekazana jednej osobie jest częścią majątku osobistego i wobec tego nie podlega podziałowi przy rozwodzie. Istnieje jednak pewien wyjątek. Dotyczy on sytuacji, w której darowizny dokonuje się na rzecz obydwóch współmałżonków. W przypadku takiej formy darowizny, przekazanie danej części majątku obu osobom musi zostać odnotowane w umowie

W sytuacji, w której darowizna została poczyniona na rzecz dwójki współmałżonków, sprawa jest jasna. Przedmiot umowy podlega podziałowi w przypadku rozwodu.  

Darowizna a rozwód. Czy można odwołać darowiznę na rzecz obojga małżonków?

Wiele osób zastanawia się, czy można odwołać darowiznę na rzecz obojga małżonków w celu uniknięcia podziału. W praktyce okazuje się to niezwykle trudnym przedsięwzięciem, w szczególności wtedy, gdy obydwie strony w rozprawie rozwodowej nie chcą współpracować.  

Rozstrzygnięcie sytuacji w większości przypadków wymaga udowodnienia "rażącej niewdzięczności" ze strony osoby obdarowanej. Wtedy też możliwy jest zwrot danego przedmiotu darowizny z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia się.

Przeczytaj też:

Rozwód. Co się dzieje z oszczędnościami emerytalnymi?

Rozwody, alimenty, rosnące ceny. Oto najbardziej zadłużone pokolenie

Do kogo należy dom postawiony na działce jednego ze współmałżonków?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podział majątku | darowizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »