Czy kasjerka może nie wydać grosza? Jeśli się nie zgodzisz, może anulować zakupy

Czy kasjerka może nie wydać grosza, gdy podczas zakupów dojdzie do sytuacji, że cena nie zaokrągli się, a skończymy z końcówką 99 groszy? Odpowiedź może zaskoczyć, ale prawo w tym wypadku kompletnie stoi po stronie sprzedawcy. Mało tego, okazuje się, że jeśli nie wyrazimy zgody, sprzedawca ma pełne prawo do odmowy wydania nam towaru i tym samym anulowania całych zakupów.

  • Kasjerka ma pełne prawo nie wydać grosza, a jej pytanie o to, czy może "być winna grosik" powinniśmy uznać za akt dobrej woli.
  • Przepisy prawa stoją bowiem w pełni po stronie sprzedawcy w tej materii i nie obligują go do wydawania reszty.
  • Kasjerka może nawet odmówić sprzedaży, gdy nie ma jak wydać reszty. To dobry powód do odmowy, ponieważ zwykłe "nie bo nie" grozi jej karą do nawet 5 tys. zł.

Czy kasjerka może nie wydać grosza? Niewątpliwie niejednokrotnie zastanawialiśmy się nad tym tematem, gdy podczas zakupów usłyszeliśmy tego typu pytanie od sprzedawcy w sklepie. Bycie winnym grosz, czy w ogóle odmowa wydania reszty przy posługiwaniu się większym nominałem, gdy zakupy opiewają na skromniejszą kwotę, to jednak sytuacje, gdy prawo kompletnie stoi po stronie sprzedawcy, a nie klienta.

Reklama

Czy kasjerka może nie wydać grosza?

Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że zwykle do sklepu przychodzimy z zamiarem kupienia towarów, co do których nie mamy odliczonej kwoty pieniędzy. Święcie przekonani o naszym prawie do reszty za zapłacone zakupy podchodzimy do kasy, a tymczasem okazuje się, że kasjerka nie ma wydać i pyta, czy może być winna grosz. Trudno sobie wyobrazić, by ktoś kłócił się o grosz i nie zgodził na takie warunki. Tyle tylko, że wedle prawa klient nie ma tutaj za wiele do gadania.

Teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku wydania reszty, czyli konsument powinien mieć odliczoną kwotę - skomentował Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. Mało tego, także Kodeks cywilny zwraca uwagę na to, że w drodze sprzedaży sprzedawca jest zobowiązany przekazać na kupującego własność rzeczy i wydać mu je. Z kolei po stronie nabywcy, czyli klienta, leży konieczność odebrania towaru i zapłacenia ustalonej ceny. Nie ma ani słowa o wydawaniu reszty.

Lepiej posiadaj dokładnie wyliczoną kwotę lub płać kartą. Kasjerka może odmówić sprzedaży

Prawo nie zobowiązuje sprzedawcy do wydawania reszty. Co więcej, jeśli pada pytanie, czy kasjerka może nie wydać grosza, a my się nie zgodzimy, możemy nawet zostać z niczym. Sprzedawca zgodnie z prawem ma możliwość odmowy wydania towaru i jest to jego święte prawo.

Jednak musi dobrze umotywować swoją odmowę - jeśli bowiem usłyszymy "nie bo nie", handlarz może zostać ukarany grzywną od kilkudziesięciu do nawet 5 tys. zł. Wystarczy tylko, że odmówi sprzedaży, a jako powód poda niemożność wydania reszty za zakupy. Takie wytłumaczenie w świetle prawa jest jak najbardziej odpowiednie.

Co zrobić, gdy kasjerka nie może wydać grosza za zakupy? Odliczaj pieniądze lub płać kartą

Aby uniknąć takich sytuacji, lepiej mieć odliczoną kwotę za zakupy lub płacić kartą. W obydwu tych przypadkach nie będziemy konfrontowani z sytuacją, gdy kasjerka będzie miała wydać resztę, czy zapyta o bycie winną grosz. Jednak prawo to jedno, a rzeczywistość to co innego - jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że sprzedawcy wydają resztę z zakupów, a odmowa w tej materii mogłaby w rzeczywistości narazić sklep na straty.

- To wszystko oczywiście tylko teoria, ponieważ trudno sobie wyobrazić, żeby sklep, który nie wydaje reszty, utrzymał się długo na rynku - podsumowuje Maciej Chmielowski z UOKiK.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: reszta | kasjerka | zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »