Czy premia w pracy jest opodatkowana? Ile wyniesie netto?
Końcówka roku to czas, kiedy również pracownicy mogą liczyć na dodatkowe benefity od swojej firmy. Najczęściej przyjmują one formę nagrody pieniężnej. Sprawdź, czy od premii uznaniowej należy odprowadzić podatek i składkę zdrowotną. Ile tak naprawdę zostanie z niej "na rękę"?
Premia uznaniowa to dodatkowy składnik wynagrodzenia, o którego przyznaniu decyduje pracodawca. Czy musimy od niej odprowadzić podatek?
Premia uznaniowa zawsze jest opodatkowana i oskładkowana. Nie zawsze jednak wlicza się ją do podstawy świadczeń chorobowych. To przychód, który musi być przez pracodawcę opodatkowany i wliczony pracownikowi do podstawy wymiaru składek ZUS.
Co więcej, premia uznaniowa nie może korzystać ze zwolnienia z oskładkowania, kiedy pracownik pobiera świadczenie chorobowe.
Jedynie składniki wynagrodzenia, które mają charakter roszczeniowy, mogą być zwolnione z ozusowania. Oznacza to, że tylko te elementy wynagrodzenia, których niewypłacenie skutkuje roszczeniem pracownika o wypłatę, mogą być zwolnione ze składek. Jako że premia uznaniowa takim składnikiem nie jest, a pracownik nie może się o nią upomnieć, podlega składkom i podatkom zawsze.
Premia rozliczana jest podobnie jak pozostałe składniki wynagrodzenia. Oznacza to, że z dodatku, który wynosi 500 zł brutto, zostanie nam ok. 430 zł netto.
Na wynagrodzenie dla pracownika składają się elementy obowiązkowe i nieobowiązkowe. Wśród tych, które pracownik regularnie otrzymuje, znajdziemy:
- Wynagrodzenie zasadnicze,
- Wynagrodzenie za dyżury,
- Wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy,
- Wynagrodzenie za pracę w nocy,
- Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, w niedziele oraz święta.
Natomiast na nieobowiązkowe składniki wynagrodzenia mogą się składać:
- Premie uznaniowe,
- Premie regulaminowe,
- Dodatek funkcyjny.
O ich przyznaniu decyduje pracodawca. Z kolei zasady ich wypłaty sformułowane są w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania lub w ramach układu zbiorowego pracy.
Jeśli jednak przedsiębiorstwo zatrudnia mniej niż 50 osób, kierownictwo może określić zasady przyznawania premii indywidualnie z poszczególnymi zatrudnionymi.
Premiowanie jest całkowicie uzależnione od decyzji pracodawcy. Podczas ustalania jego zasad warto pamiętać, że nie powinno być żadnych konkretnych przesłanek lub warunków, które mogłyby stać się podstawą do roszczeń o wypłatę premii.