Czy prowizje w bankach pójdą w górę?

Dwa spośród trzech największych banków zdecydowały się ostatnio na podniesienie prowizji i opłat pobieranych od klientów indywidualnych. Tymczasem ceny usług w największych bankach są już wyśrubowane. Podwyżki opłat są niekorzystne dla klientów, ale dla posiadaczy akcji banków to szansa na większe zyski.

Dwa spośród trzech największych banków zdecydowały się ostatnio na podniesienie prowizji i opłat pobieranych od klientów  indywidualnych. Tymczasem ceny usług w największych bankach  są już wyśrubowane. Podwyżki opłat są niekorzystne dla klientów, ale dla posiadaczy akcji banków to szansa na większe zyski.

Czy z punktu widzenia klientów krajowe banki są tanie czy drogie? Zdaniem przedstawicieli ING Banku Śląskiego, cytowanych w rozesłanym przed kilkoma dniami raporcie BDM PKO BP, "opłaty bankowe w stosunku do PKB są w Polsce bardzo wysokie".

Niektóre są tanie

PARKIET podjął próbę porównania poziomu cen usług dla klientów detalicznych. Wzięliśmy pod uwagę wielkość wyniku z prowizji w segmencie detalicznym (albo pozaodsetkowego) w przeliczeniu na jeden rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w pierwszej połowie br. Jak się okazuje, między największymi bankami nie ma dużych różnic.

Reklama

Za tanie można uznać BRE Bank oraz Bank Millennium. W przypadku tego pierwszego podstawowe znaczenie ma to, że zdecydowana większość jego klientów to posiadacze rachunków w wirtualnym mBanku, gdzie poziom opłat jest niski. Większe zdziwienie może wywoływać sytuacja w Millennium. - Ten bank ma problemy z przychodami - kwituje Andrzej Powierża, analityk BDM. W grę może wchodzić jednak również "zawyżanie" liczby prowadzonych kont przez Millennium, np. przez uwzględnianie klientów, którzy już nie korzystają z usług banku.

Zestawienie nie uwzględnia takich instytucji, jak PKO BP, ING BSK, Bank Zachodni WBK czy Kredyt Bank, które w raportach półrocznych nie podają wyników z prowizji w podziale na segmenty. W ich przypadku ustalenie, czy są to banki drogie czy tanie, nie było więc możliwe. Trzeba też pamiętać, że w wynikach segmentu detalicznego banki uwzględniają najczęściej obsługę małych i średnich firm. Ponadto wynik prowizyjny może obejmować nie tylko opłaty za prowadzenie rachunku czy przelewy, ale także np. prowizje płacone przez klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych, a także pieniądze otrzymywane przez banki od sklepów za transakcje dokonywane za pomocą kart płatniczych.

Akcjonariusze zarobią

Mimo że poziom opłat w krajowych bankach uchodzi za wyśrubowany, w połowie listopada Bank BPH dokonał ich podwyżki. W pierwszym kwartale przyszłego roku to samo zrobi PKO BP. Podnoszące opłaty banki zwykle nie potrafią określić, o ile wzrośnie średnia cena ich usług dla klientów. Podwyżki prowizji mogą oznaczać zmiany w zachowaniach klientów. W przypadku PKO BP (jak pisaliśmy przed kilkoma dniami) będą one skutkować wzrostem przychodów prowizyjnych o ok. 250-300 mln zł w skali roku. Będzie to jednak efekt nie tylko podwyżek, ale także "zwiększenia transakcyjności" klientów.

Można się spodziewać, że po zmianie tabeli opłat BPH stanie się bankiem "droższym" od Handlowego i Pekao. Z punktu widzenia akcjonariuszy oznacza to jednak wyższe zyski. Warunkiem odniesienia korzyści jest jednak utrzymanie zdobytych przez bank do tej pory klientów. Niektóre banki - jak ING BSK (o którym nie wiadomo jednak, czy jest drogi czy tani) - zdecydowały się w tym roku na obniżki opłat. Posiadacze ich akcji na wzrost dochodów mogą liczyć wtedy, gdy klienci będą dużo bardziej aktywni.

W skali całego sektora bankowego prowizje rosły w ostatnich latach w stosunkowo niewielkim stopniu. W dodatku w br. są niższe niż w ubiegłym. Powód? Przejście na międzynarodowe standardy rachunkowości, które część opłat - związanych z kredytami - każą rozliczać w czasie. Ponadto w rachunkach wyników banków są one uwzględniane nie w przychodach prowizyjnych, ale w dochodach odsetkowych.

Łukasz Wilkowicz

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | bank | opłaty | tanie | bańki | prowizje | ing
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »