Darmowa komunikacja miejska. Kto może jeździć bez biletu?

W Polsce dostęp do bezpłatnej komunikacji miejskiej zależy od lokalnych przepisów oraz decyzji władz samorządowych. W wielu miastach wprowadzono ulgi i zwolnienia z opłat dla określonych grup społecznych, ale też - organizowane są dni, w których wszyscy mieszkańcy mogą korzystać z transportu publicznego bez biletu.

Bezpłatna komunikacja dla seniorów

W wielu polskich miastach osoby starsze mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Zazwyczaj dotyczy to osób, które ukończyły 70 lat, jednak w niektórych miejscowościach granica wieku jest niższa.

Na przykład we Wrocławiu i Lublinie seniorzy powyżej 65. roku życia mogą podróżować bez opłat. Aby skorzystać z tego przywileju, wystarczy okazać dokument potwierdzający wiek, taki jak dowód osobisty lub legitymację emeryta.

Darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży

W wielu miastach uczniowie szkół podstawowych mają prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

W Warszawie i Krakowie uczniowie mogą korzystać z darmowego transportu na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. We Wrocławiu uprawnienie to rozszerzono na młodzież do 21. roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki i posiadania na to dowodu (legitymacji szkoły wyższej, studenckiej etc.)

Reklama

Inne grupy uprawnione do bezpłatnych przejazdów

Bezpłatne przejazdy przysługują także innym grupom społecznym, w zależności od lokalnych przepisów. Na przykład w Warszawie z darmowej komunikacji mogą korzystać:

●      Dzieci do 7. roku życia.

●      Osoby powyżej 70. roku życia.

●      Honorowi dawcy krwi po spełnieniu określonych warunków.

●      Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Dokładne zasady oraz wymagane dokumenty potwierdzające uprawnienia są określone przez lokalne władze transportowe.

Bezpłatna komunikacja w wybrane dni

W niektórych miastach organizowane są dni, w których wszyscy mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji miejskiej bez opłat.

Przykładem jest Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzony 22 września. W tym dniu wiele miast oferuje darmowe przejazdy, aby promować zrównoważony transport i zachęcać do rezygnacji z samochodów na rzecz transportu publicznego.

Oprócz tego większość miast w Polsce oferuje bezpłatną komunikację miejską w dniach, w których odnotowywane jest wysokie zanieczyszczenie powietrza. Przykładowo, w Krakowie Bezpłatna komunikacja miejska wprowadzana, gdy na trzech stacjach monitorujących powietrze uśredniona norma dla pyłu PM10 przekroczy 150 mg/m3.

Bezpłatnie komunikacją miejską można się również przemieszczać, kiedy na jednej ze stacji przekroczone zostaną wartości 200 mg/m3.

Miasta z całkowicie bezpłatną komunikacją miejską

Niektóre polskie miasta zdecydowały się na wprowadzenie całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców. Przykłady takich miast to:

- Żory: Od 2014 roku funkcjonuje tam Bezpłatna Komunikacja Miejska (BKM), obejmująca kilka linii autobusowych.

- Mielec: Planowane jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji od 1 października 2025 roku.

- Wałcz: Od 2023 roku mieszkańcy mogą korzystać z darmowych przejazdów miejskimi autobusami.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej ma na celu zwiększenie liczby pasażerów, zmniejszenie ruchu samochodowego oraz poprawę jakości powietrza. Decyzje te są podejmowane na podstawie analiz i konsultacji z mieszkańcami.

Aby uzyskać dokładne informacje na temat uprawnień do bezpłatnych przejazdów, warto sprawdzić informacje na stronie lokalnych przewoźników lub urzędu miasta.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komunikacja miejsca | bezpłatna komunikacja miejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »