Dodatki do emerytury, które zwiększą twoje świadczenie. Trzynasta emerytura przy nich wymięka

Dodatki do emerytury kojarzą się przede wszystkim z trzynastą emeryturą i jej kolejną wersją - czternastką. Seniorzy już co roku na wiosnę odbierają popularną trzynastkę. Jednak nie jest to jedyne ponadplanowe świadczenie, którym mogą zasilić swój portfel. Inne dodatki do świadczenia emerytalnego powalają na łopatki trzynastkę, bo mogą dodane zostać do każdej wypłaty świadczenia, a nie jedynie raz w roku. Jakimi sposobami seniorzy mogą dostać więcej pieniędzy?

Dodatkiem do emerytury jest świadczenie pieniężne, które wypłaca się wraz z nią. Do kryteriów, na podstawie których przyznaje się środki, można zaliczyć: wysokość emerytury, okres składkowy, a także stopień niepełnosprawności, czy zależność od innych osób. Seniorzy, którzy zdecydują się skorzystać z dodatków, mogą znacząco podnieść wartość emerytury wypłacanej co miesiąc.

Coraz wyższa inflacja sprawia, że wielu seniorów zdecydowało się przedłużyć swoją obecność na rynku pracy. Niektórzy podejmują się prostych prac, żeby sobie dorobić. Nie w każdym przypadku jest to konieczne. Można po prostu skorzystać z dodatku do emerytury, wysyłając wniosek do ZUS. Jakie opcje są dostępne dla seniorów w 2023 roku?

Reklama

Wyższa emerytura 2023: dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom w wieku od 75 lat wzwyż oraz tym, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Do tego jest niezbędne orzeczenie ze stwierdzeniem lekarza orzecznika ZUS, w którym znajdą się informacje potwierdzająca całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

W pierwszym przypadku osoby, które ukończyły 75 lat, nie muszą składać zaświadczenia o stanie zdrowia. Dodatek jest przyznawany z urzędu i wypłacany wraz z emeryturą. Natomiast w drugim konieczne jest złożenie wniosku wraz z orzeczeniem lekarza ZUS.

Wyższa emerytura 2023: dodatek kombatancki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca również dodatek kombatancki. Są do niego uprawnione osoby uznane za kombatanta przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

I tak: dodatkowe świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane z emeryturą lub rentą a jego wartość to 294,39 zł. Natomiast dodatek kombatancki może też wynieść 441,59 zł. Jest wypłacany inwalidom wojennym, którzy są całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji. Więcej otrzyma sierota zupełna, jest to kwota 553,30 zł. Natomiast dodatek pieniężny do renty inwalidy wojennego to 1127,12 zł. 

Czytaj również: Jeff Bezos zrezygnował z funkcji szefa Amazona

Wyższa emerytura 2023: dodatek kompensacyjny

Dodatek kompensacyjny jest świadczeniem o wartości 44,16 złotych. Wspomniana kwota jest podwyższana co roku wraz z waloryzacją świadczeń, która z kolei jest związana z inflacją. 

Dodatek kompensacyjny mogą pobierać osoby uprawnione do świadczenia kombatanckiego, ryczałtu energetycznego, dodatku za tajne nauczanie i ryczałtu energetycznego. Dodatek kompensacyjny przysługuje też wdowom i wdowcom po wcześniej wymienionych osobach.

Wyższa emerytura 2023: dodatek za tajne nauczanie

Dodatek za tajne nauczanie może być przyznany seniorom, którzy w trakcie okupacji w II wojnie światowej prowadzili lekcje edukacyjne. Skorzystają z niego również emeryci uczący wcześniej w j. polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej lub byłego Wolnego Miasta Gdańska przed 1 września 1939 r. 

Wysokość dodatku do emerytury za tajne nauczanie wynosi od 1 marca 2023 r. 294,39 zł. Podobnie jak inne ponadplanowe świadczenia wypłacane z ZUS, wartość dodatku za tajne nauczanie może wzrosnąć w kolejnych latach w związku z waloryzacją.

Czytaj również: Wymiana walut online dla biznesu - jak zacząć?

Wyższa emerytura 2023: 500 plus dla seniora

Dodatkowe świadczenie 500 plus dla seniora mogą otrzymać osoby niesamodzielne po tym, jak złożą wniosek w ZUS. Do dokumentów należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej.  

Kolejnym krokiem w stronę uzyskania dodatku 500 plus dla seniora do emerytury, jest uzyskanie potwierdzenia stanu zdrowia u lekarza orzecznika ZUS. Ważnym aspektem jest też dochód brutto. Świadczenie 500 plus dla seniora jest wypłacane w wartości 500 zł tym emerytom, których dochód brutto wynosi nie więcej niż 1 657,80 (w 2022 r. było to jeszcze 1396,13 zł).

Wyższa emerytura 2023: emerytura honorowa

Emeryci w wieku powyżej 100 lat mogą otrzymywać emeryturę honorową. Wartość świadczenia zmienia się co rok. Raz przyznane nie zmienia swojej wysokości, nie jest objęte waloryzacją. Aktualna wysokość emerytury honorowej od 1 marca 2023 to 5540,25 zł brutto.  

Wyższa emerytura 2023: dodatek dla sołtysów

Rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Wypłata ma mieć wartość 300 złotych. Będzie przyznawana kobietom i mężczyznom w wieku kolejno 60 i 65 lat. 

Dodatek dla sołtysów jest przeznaczony dla osób, które piastowały tę funkcję przez co najmniej 10 lat. Pieniądze mają być wypłacane co miesiąc przez KRUS. Bazowa kwota 300 złotych będzie podlegać corocznej waloryzacji.

Wyższa emerytura 2023: 200 plus dla strażaków i ratowników

Emerytowani strażacy mogą otrzymać dodatek emerytalny w wysokości 200 zł. Będzie on przyznawany ratownikom o określonym stażu z tytułu czynnego członkostwa w OSP. Żeby go uzyskać, trzeba być czynnym członkiem OSP przez co najmniej 25 lat. Z kolei u kobiet minimalny czas stażu wynosi 20 lat.

Czytaj również:

KE chce mieć prawo do ścigania korupcji na całym świecie

Kolejny bank z USA ma kłopoty. Kurs akcji PacWest spadł o połowę

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja EBC

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | 13. emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »