Dzień pizzy. O ile wzrosła cena dania w Polsce?

​Średni wzrost cen pizzy kupowanej w sklepach wzrósł w grudniu 2022 r. o 15,9 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej - wynika z danych Eurostatu dla krajów UE. W Polsce podwyżki cen tego produktu były wyższe od średniej europejskiej czy od wskaźnika inflacji konsumenckiej.

Wskaźnik wzrostu cen pizzy może nie jest tak skutecznym narzędziem statystycznym jak inflacja CPI, czy nawet Index Big Mac, ale pokazuje, jak rosły ceny podstawowych produktów spożywczych, np. mąki, sera czy mięsa, oraz z jakimi kosztami musieli mierzyć się producenci. Jak wynika z danych Eurostatu, sklepowa cena popularnego dnia wzrosła średnio o 15,9 proc. w krajach UE, porównując grudzień 2022 r. z analogicznym okresem w 2021 r.  

Choć jest to średnia europejska, tak w większości przypadków, bo łącznie w 17 w krajach, ten wzrost cen był wyższy. Na pierwszym miejscu pod względem podwyżki cen pizzy jako gotowego dania znalazły się Węgry (46 proc. rok do roku). Na podium znalazły się również Litwa oraz Bułgaria, kolejno 39 i 37 proc.  

Reklama

Polska znalazła się natomiast na 12. miejscu. Ceny pizzy w polskich sklepach wzrosły grudzień do grudnia o 19 proc. Patrząc na te dane szczegółowiej, to wcześniejsze odczyty były bliskie odczytom inflacji konsumenckiej w naszym kraju - wrzesień 14,3 proc., październik 15,7 proc. czy listopad 17 proc.  

Wzrost cen pizzy a inflacja CPI

Wracając jednak do popularniejszego wskaźnika mierzącego wzrost cen, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6 proc. w relacji rocznej. Był to odczyt niższy od listopadowego - wówczas 17,5 proc. - oraz od październikowego - 17,9 proc. w relacji rocznej.  

Należy jednocześnie pamiętać, że w koszyku GUS znajduje się ponad 2 tys. produktów - od masła po nowy samochód z salonu - więc uśredniony wskaźnik pokazuje ogólny wzrost cen, natomiast te dla każdej z grup produktów rosną w różnym tempie. 

W przypadku żywności, to w Polsce przez ostatnie miesiące była to grupa produktów, w której ceny rosły najszybciej. Na przestrzeni września i grudnia, inflacja dla grupy "żywność i napoje bezalkoholowe" utrzymywała się na poziomie 25 a 27 proc., w porównaniu do analogicznych okresów w 2021 r.  

Alan Bartman 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eurostat | pizza | inflacja | żywność | ceny żywności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »