Emerytura z ZUS, a emerytura z KRUS. Jakie są wypłaty i wysokość składek?

Niektórzy mogą zdecydować, które ubezpieczenie wybierają — z ZUS czy z KRUS. Sprawdzamy, ile obecnie wynosi świadczenie wypłacane przez te dwie instytucje. Którą emeryturę opłaca się wybrać? Czy możliwe jest pobieranie świadczeń z dwóch źródeł?

Emerytury oraz renty zostały ponownie zwaloryzowane 1 marca 2023 roku. Ile wynosi ich przeciętna wysokość? Czy emerytura z KRUS jest korzystniejsza dla seniora?

Ile wynoszą składki na emeryturę ZUS?

Wysokość składek na emeryturę ZUS zależy od wysokości naszego wynagrodzenia. Obecnie stanowią one 13,71 proc. naszej wypłaty. Składają się na nie:

  • Składki emerytalne o wysokości 9,76 proc.
  • Składki rentowe o wysokości 1,5 proc.
  • Składki chorobowe o wysokości 2,45 proc.

Pracodawca ma obowiązek odprowadzać od wynagrodzenia pracownika składki o wymaganej wysokości.

Reklama

Ile wynosi emerytura z ZUS?

Po marcowej waloryzacji emerytur najniższe wypłacane świadczenie przez ZUS osiągnęło wartość 1588,44 zł. Świadczenie wzrosło w porównaniu z poprzednim rokiem o 250 zł.

ZUS niedawno wydał informacje o przeciętnej wysokości emerytur w Polsce. Okazało się, że średnia wysokość wypłaconych w marcu emerytur wyniosła 3482,63 zł. Największy odsetek emerytur — aż 13,8 proc., zawierał się w przedziale o wysokości od 2200,01 do 2,6 tys. zł. Znacząco wzrosła również liczba osób, których emerytura wynosi powyżej 7 tys. zł.

Ile wynoszą składki na ubezpieczenie KRUS?

W odróżnieniu od ubezpieczonych w ZUS, rolnicy i ich rodziny samodzielnie opłacają swoje ubezpieczenie. W składce, która ich obowiązuje, zawarte jest nie tylko ubezpieczenie emerytalne i rentowe, ale także ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Rolnicy składki płacą raz w kwartale. Termin płatności wypada w ostatnim dniu pierwszego miesiące kwartału. Wysokość składki zależna jest od wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego oraz tego, czy dana osoba prowadzi również działalność pozarolniczą.

Najniższa kwota składki w II kwartale wynosiła 609 zł. KRUS poinformował rolników i ich rodziny, że wysokość składek w III kwartale utrzyma się na tym samym poziomie, co w poprzednim.

Wysokość emerytury z KRUS

Emeryturę z KRUS można pobierać po osiągnięciu wieku emerytalnego, jeśli podlegało się ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

W ostatnim czasie w naliczeniu emerytury KRUS nastąpiły zmiany. Sprawiły one, że emerytura rolnicza jest obecnie naliczana podobnie, jak emerytury z ZUS.

Od 1 marca 2023 wysokość podstawowej emerytury rolniczej uległa waloryzacji. Jej kwota została podwyższona do 90 proc. najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS. Oznacza to, że  emerytura rolnicza wzrosła o 345,02 zł i wynosi obecnie 1429,60 zł.

Waloryzacja emerytur wpłynęła na wszystkie świadczenia. Rolnicy i ich rodziny mogli zauważyć znaczący wzrost wysokości emerytur rolniczych, rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych.

To dobra wiadomość, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę dane z 2022 roku. Według nich średnia emerytura rolnicza wynosiła 1507,92 zł.

Czy można łączyć emerytury z ZUS i KRUS?

Można łączyć świadczenia z dwóch źródeł. Są do tego uprawnione osoby urodzone po 1948 roku, które podczas aktywności zawodowej podlegały powszechnemu systemowi emerytalnemu i ubezpieczeniu społecznemu rolników. Każda z instytucji wypłaca świadczenie niezależnie od siebie.

Zobacz także:

Nie masz prawa do emerytury? Jest dla ciebie jeden ratunek

Jaką emeryturę ma biskup? Duchowni mogą liczyć na wysokie świadczenia

Tego dnia wchodzi w życie 14. emerytura na stałe. Kiedy pieniądze z ZUS?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KRUS | ZUS | wysokość emerytur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »