Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jakie będą dopłaty po zmianach?

Osoby, które mają trudności z terminową spłatą kredytu mieszkaniowego, mogą skorzystać z licznych programów wsparcia oferowanych przez rząd. Jednym z nich jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który pomaga kredytobiorcom w pokryciu rat kredytowych. Jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Co się zmienia od 2024 roku?

Na czym polega Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to program rządowy zakładający pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i mają trudności ze spłatą rat kredytu mieszkaniowego. 

FWK został utworzony ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Pierwotnie miał pomóc jedynie frankowiczom, obecnie jednak przeznaczony jest dla wszystkich osób, które mają trudności ze spłatą kredytu mieszkaniowego.

Ponadto z FWK mogą również skorzystać osoby, które sprzedały lub planują sprzedać dom, lub mieszkanie, na które wcześniej wzięły kredyt, ale kwota uzyskana ze sprzedaży, nie pokryje całej spłaty kredytu. 

Reklama

Jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Obecnie pomoc w ramach FWK polega na comiesięcznej wypłacie kwoty, która pokrywa część lub całość raty kredytu. Obecne zasady mówią o tym, że wsparcie wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, przy czym indywidualnie ustalana kwota nie może przekroczyć 2 tys. zł miesięcznie. Łączne wsparcie w ramach FWK może więc wynieść 72 tys. zł.

Nie jest to jednak kwota bezzwrotna. Pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców musi zostać zwrócona i zostaje rozłożona na 144 raty. Zwrot rozpoczyna się po dwóch latach od otrzymania ostatniej wpłaty, w formie raty wynoszącej 500 zł. Jeżeli kredytobiorca spłaci 100 spośród 144 rat w terminie, to wówczas 44 raty zostają umorzone.

Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, aby obecnie móc skorzystać ze wsparcia w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców konieczne jest spełnienie przynajmniej jednego z poniższych warunków:

  • w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców musi posiadać status osoby bezrobotnej,
  • kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe,
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu nie przekracza dwukrotności kryteriów określonych w ustawie o pomocy społecznej, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego to 1552 zł oraz 1200 zł na osobę w przypadku wieloosobowego.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców 2024. Szykują się zmiany

Zmiany wprowadzające nowe, łagodniejsze warunki uprawniające do skorzystania z pomocy finansowej zostały w piątek, 12 kwietnia, przegłosowane przez Sejm. Znowelizowane przepisy trafią teraz pod obrady Senatu, a następnie na biurko prezydenta. Pomoc z FWK ma być przyznawana kredytobiorcom, jeżeli spełnią przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • jeden z kredytobiorców ma status osoby bezrobotnej,
  • rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego,
  • dochód po potrąceniu raty nie może przekraczać 1940 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwach wieloosobowych.

Zmianom podlega również maksymalna kwota wypłacana z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jeżeli zaproponowane zmiany dojdą do skutku, to maksymalna kwota wypłacana co miesiąc wzrośnie z 2000 zł do 3000 zł. Oczywiście ostateczna kwota zależna jest od tego, ile wynosi rata kredytu. Maksymalna wartość wsparcia lub pożyczki na spłatę wydłużenia nie może wynieść więcej niż 120 tys. zł.

Wydłużeniu ma również ulec okres pomocy z 36 do 40 miesięcy. Pożyczka będzie mogła być rozłożona na 200 rat zamiast dotychczasowych 144. Jeżeli kredytobiorca spłaci 134 raty w terminie, to wówczas pozostałe 66 rat zostanie mu umorzone. Dzięki temu kwota umorzenia wyniesie 39,6 tys. zł (obecnie jest to 22 tys. zł). 

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fundusz wsparcia kredytobiorców | kredyt hipoteczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »