Reklama

Gertruda Uścińska, prezes ZUS: Polacy już wydają pieniądze z bonu turystycznego

​- Wydaliśmy już ok. 35 tys. bonów turystycznych na kwotę ponad 30 mln złotych. Beneficjenci wykonali już pierwsze płatności bonem - poinformowała w sobotę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Po aktywacji można płacić bonem za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne w Polsce.

Uścińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że w ostatnim czasie ZUS wykonał "ogromną pracę, żeby przygotować się do obsługi bonu turystycznego". Jej zdaniem zainteresowanie tym świadczeniem jest ogromne. "Przez pierwszy tydzień od uruchomienia infolinii zadzwoniło na nią prawie 20 tys. osób" - poinformowała.

Reklama

Podała, że do godz. 10 ZUS wydał ok. 35 tys. bonów o łącznej wartości ponad 30 mln złotych. "Beneficjenci wykonali już 45 płatności bonami na łączną kwotę ponad 41 tys. złotych" - poinformowała prezes ZUS.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Aby uzyskać informacje na temat bonu, można skorzystać z całodobowej infolinii pod nr tel. 22 11 22 111. Pytania można też przesyłać na adres e-mail bon@zus.pl.

Realizacja tego świadczenia odbywa się przez PUE ZUS. Już w ubiegłym tygodniu ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu - według danych ZUS - do programu zgłosiło się ponad 6 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Jak wyjaśniła Gertruda Uścińska, "po wejściu na PUE rodzice uzupełniają dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym". "Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em" - dodała.

Dorota Stelmaszczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »