Ile kosztuje wycinka drzew? Znamy stawki, zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych
Wycinka drzew to skomplikowany proces, na którego koszt wpływa wiele czynników. Z jednej strony są to opłaty administracyjne, z drugiej - sama techniczna obsługa przedsięwzięcia. Pomożemy ci oszacować, ile może kosztować wycinka drzew na twojej posesji. Podpowiemy również, kiedy warto się na nią zdecydować.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy w ogóle potrzebujesz zezwolenia na wycinkę. W przypadku drzew o obwodzie pnia mniejszym niż 100 cm na wysokości 130 cm na terenach nieruchomości prywatnych zgłoszenie do urzędu nie jest wymagane.
Jeśli jednak obwód pnia przekracza 100 cm, konieczne jest uzyskanie zezwolenia. Opłata za wycinkę drzewa jest uzależniona od jego gatunku i obwodu pnia.
Przykładowe stawki opłat za wycinkę drzew:
● Topole, wierzby, jesiony, kasztanowce, jawory, olchy - 55 zł/cm obwodu pnia (do 100 cm) i 70 zł/cm (powyżej 100 cm)
● Dęby, buki, klony, graby - 12 zł/cm (do 100 cm) i 17 zł/cm (powyżej 100 cm)
● Cis, jałowiec, jarząb (oprócz jarzębu pospolitego), jodła koreańska, oliwnik, żywotnik, cyprysik, głóg - 170 zł/cm (do 100 cm) i 210 zł/cm (powyżej 100 cm).
Warto też wiedzieć, że w niektórych przypadkach jesteśmy zwolnieni z opłat za wycinkę. Przede wszystkim dotyczy to drzew i krzewów, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia.
Do opłaty administracyjnej należy doliczyć również koszty sporządzenia operatu dendrologicznego, jeśli jest on wymagany. Zazwyczaj jest on niezbędny, jeśli rosnące drzewa mogą stanowić wyjątkowo cenny zasób środowiskowy.
Arboryści zajmują się opieką nad drzewami od momentu ich posadzenia do momentu wycinki. W większości przypadków właściciele posesji mają do czynienia z usługami arborystycznymi, kiedy chcą wyciąć niechciane drzewa lub potrzebne jest przerzedzenie ich korony.
Koszt wynajęcia firmy arborystycznej uzależniony jest od tego, jakie prace mają być przeprowadzone oraz na jakim na drzewie. Im większe i bardziej trudne do usunięcia drzewo, tym koszt oczywiście będzie wyższy.
Tradycyjna wycinka jest zazwyczaj tańsza niż wycinka z użyciem podnośnika koszowego. Jeśli dodatkowo zależy nam na wywiezieniu pni i gałęzi, a także wykopaniu bryły korzeniowej i rekultywacji terenu - należy liczyć się ze znacznym wzrostem wydatków.
Przykładowe ceny usług arborystycznych w okolicach dużych polskich miast kształtują się następująco:
● Wycinka drzewa o obwodzie pnia 30 cm: 300-500 zł
● Wycinka drzewa o obwodzie pnia 50 cm: 500-800 zł
● Wycinka drzewa o obwodzie pnia 100 cm: 1000-2000 zł
Dokładną wycenę usługi otrzymuje się po skontaktowaniu się z firmą arborystyczną, a niekiedy potrzebna jest dodatkowo wizja na miejscu.
Zawsze warto porównać oferty kilku firm arborystycznych przed podjęciem decyzji. Dodatkowo nie bez znaczenia jest sezon, w którym chcemy przeprowadzać wycinkę: wiosną i latem ceny zazwyczaj idą w górę, a niekiedy wycinka w ogóle nie jest możliwa ze względu na sezon lęgowy ptaków.
Warto również rozważyć wykonanie części prac samodzielnie. Chociaż oczywiście podejmowanie się zadania ścinania wysokiego drzewa nie jest odpowiedzialne, to jednak np. rekultywacja niewielkiego terenu czy wykopanie zwartej bryły korzeniowej wymaga odpowiednich narzędzi i czasu, ale nie fachowych umiejętności.
Podsumowując, koszt wycinki drzew może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dokładna cena zależy od wielu czynników, takich jak opłaty administracyjne, rozmiar i gatunek drzewa, lokalizacja oraz zakres usługi.
Przed podjęciem decyzji o wycince drzew warto dokładnie oszacować wszystkie koszty i wybrać firmę arborystyczną, która oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Należy pamiętać, że wycinka drzew to poważne zadanie, które powinno być wykonane przez specjalistów. W przeciwnym wypadku ryzykujemy nie tylko pieniędzmi, ale również własnym zdrowiem.
KO