Ile kosztuje drewno opałowe? Ceny kubika są różne w zależności od gatunku

Po rekordowych cenach drewna opałowego w 2022 roku obserwuje się znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domów tym surowcem. Ceny kubika są jednak dalej mocno zróżnicowane. Zależą nie tylko od miejsca zakupu, ale także od gatunku. Do wyboru jest drewno pochodzące z drzew liściastych i iglastych. Jaki wpływ ma gatunek drewna na jego kaloryczność, cenę, a tym samym opłacalność ogrzewania domu? Ile kosztuje drewno opałowe?

Ile kosztuje drewno opałowe i od czego zależy jego cena?

W ostatnich latach na rynku obserwowaliśmy znaczny wzrost cen drewna opałowego. Przyczyn tego było kilka, a wojna za wschodnią granicą i nałożone embargo na Rosję nie pozostawało bez znaczenia. Ile obecnie kosztuje drewno i od czego właściwie zależy jego cena?

Obecnie drewno opałowe można kupić w cenie od 200 do nawet 700 zł za m3. Jak już zostało wspomniane, ceny drewna kształtuje rynek, na który mają wpływ zarówno sytuacja zagraniczna, jak i ogólny poziom gospodarki kraju. Osoby, które regularnie kupują drewno opałowe, łatwo zauważą jednak różnice w cenie w poszczególnych regionach czy składach drewna. Miejsce pozyskiwania i zakupu drewna opałowego również ma znaczenie. Regiony mocno zalesione mające większe dojście do surowca mogą oferować je po niższej cenie.

Reklama

Na cenę drewna opałowego ma wpływ także zawartość wody. Do spalania w piecach nadaje się drewno sezonowane minimum jeden rok, a najlepiej dwa lata, dzięki czemu zawiera mniej wody, a jego wartość opałowa wzrasta. Cena drewna suchego jest znacznie wyższa niż świeżo ściętego.

Ile kosztuje kubik drewna, a ile metr przestrzenny?

Sprawdzając ceny drewna opałowego, warto zwrócić uwagę na miarę, w której jest ono sprzedawane. Drewno najczęściej oferowane jest w tzw. kubikach - czyli metrach sześciennych drewna lub metrach przestrzennych, które obejmują także przestrzeń pomiędzy ułożonymi kłodami w kostce 1m x 1m x 1 m. Klient zawsze płaci za jeden metr sześcienny czystego drewna bez kory. Stąd w zależności od gatunku drewna jeden metr przestrzenny drewna może obejmować od 0,6 do 0,7 m3 czystego drewna bez kory. To powoduje, że cena jednego metra przestrzennego drewna zawsze będzie niższa od ceny kubika.

Kubik drewna. Cena zależna od gatunku

Na ceny drewna opałowego ma wpływ także gatunek. To od niego zależy kaloryczność opału - czyli wartość energetyczna. Najwięcej energii pozyskuje się przez spalanie drewna drzew liściastych o dużej gęstości np. buku, jesionu, brzozy czy dębu. Drewno tych gatunków pali się najdłużej. Najmniej kaloryczne jest drewno topoli. Z kolei drewno drzew iglastych pomimo średniej kaloryczności zawiera dużo żywicy, która strzela i osiada na ściankach pieca.

Ile kosztuje drewno opałowe sosnowe, a ile bukowe? Ceny kubików w zależności od gatunku na przykład w Nadleśnictwie Bytów w województwie pomorskim rozkładają się następująco:

  • buk 210,33 zł brutto;
  • grab 200,49 zł brutto;
  • dąb, jesion, wiąz 195,57 zł brutto;
  • brzoza 194,34 zł brutto;
  • sosna 138,99 zł brutto;
  • osika, topola, wierzba, klon, jawor, olcha 138,99 zł brutto;
  • modrzew 135,30 zł brutto,
  • jodła, daglezja 124,23 zł brutto.

To, ile kosztuje metr drewna opałowego, jest ustalane przez nadleśniczego danego nadleśnictwa, stąd ceny w poszczególnych jednostkach Lasów Państwowych mogą się różnić. Jednak biorąc pod uwagę dodatkowe koszty transportu, warto wybierać nadleśnictwa najbliżej położone miejsca zamieszkania.

Gdzie kupić drewno opałowe?

Sprzedaż drewna opałowego prowadzona jest nie tylko przez Lasy Państwowe, ale także przez prywatnych sprzedawców czy markety budowlane. Ile kosztuje kubik drewna w innych miejscach? Cena za jeden m3 drewna jest najwyższa w marketach budowlanych. Tam jednak dostępne jest drewno sezonowane i gotowe do spalania. Najczęściej pochodzi ono z różnych gatunków drzew liściastych lub iglastych. Cena za kubik może sięgać nawet 700 zł.

W prywatnych ogłoszeniach drewno klasy S2a można kupić w cenie od 200 do 400 zł w zależności od gatunku. Należy jednak zachować szczególną uwagę i dobrze sprawdzić sprzedawcę oraz jego rzetelność, aby uniknąć oszustwa.

Ceny drewna opałowego w Lasach Państwowych są stosunkowo najniższe, jednak warto pamiętać, że jest to drewno mokre wymagające sezonowania. Po stronie kupującego leży także koszt transportu. Należy zatem dobrze zaplanować kupno drewna i znacznie wcześniej przygotować się na sezon grzewczy.

Przeczytaj również:

Wracają oszustwa "na węgiel". Zamówiła ekogroszek, straciła 10 tys. zł

Kopciuchy odchodzą do lamusa. Nowe zasady weszły w życie w połowie kraju

Azbest na dachach wciąż straszy. Państwo może pomóc w wymianie, ale tylko niektórym

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drewno opałowe | ceny drewna | palenie w piecu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »