Ile ZUS płaci za 1 proc. uszczerbku po wypadku w pracy?

Wypadek w pracy może nieść za sobą wiele różnych konsekwencji dla pracownika. Przede wszystkim są to sprawy zdrowotne, które nie zawsze obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. Wydatki, takie jak długotrwała rehabilitacja, można pokryć z odszkodowania. Sprawdź, ile wynosi zadośćuczynienie za każdy procent uszczerbku na zdrowiu po wypadku w pracy.

Czy po wypadku w pracy należy się odszkodowanie z ZUS?

Zgodnie z przepisami prawo do jednorazowego odszkodowania wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych należy się nie tylko osobie, która doznała długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy czy też chorobą zawodową. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych prawo jednorazowego odszkodowania dotyczy również uprawnionego członka rodziny osoby zmarłej, który spełnia określone warunki. W tym gronie wyróżniamy:

Reklama
  • małżonka,
  • dzieci,
  • rodziców.

W przypadku dzieci do tego grona, oprócz własnych, zaliczane są również przysposobione oraz drugiego małżonka. Dodatkowo odszkodowanie z tytułu długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu mogą otrzymać także wnuki, rodzeństwo lub inne dzieci, które zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności w ramach rodziny zastępczej.

Czytaj również: Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Gdzie taki wniosek złożyć?

Jak napisać wniosek do ZUSu o odszkodowanie po wypadku w pracy?

Wniosek o odszkodowanie po wypadku w pracy można napisać we własnym zakresie. Nie jest konieczne dostarczenie go na konkretnym formularzu. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które dotyczą większości tego rodzaju dokumentów.

Przede wszystkim:

  1. W prawym górnym rogu wpisujemy datę oraz miejscowość,
  2. Niżej po lewej stronie wpisujemy dane osoby, która składa wniosek. Musi się tu znaleźć imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy,
  3. Poniżej danych wnioskodawcy, po prawej stronie, wpisujemy z kolei dane podmiotu, do którego kierujemy nasze żądanie. W większości przypadków będzie to ubezpieczyciel zakładu pracy.

Następnym elementem wniosku jest jego właściwa część. Oprócz danych sprawcy i poszkodowanego konieczne jest opisanie celu i przyczyn złożenia wniosku, a także wymienienie świadczenia, o które się ubiegamy oraz wskazanie podstawy prawnej. W tym przypadku jest to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Do wniosku o odszkodowanie po wypadku w pracy konieczne jest również dołączenie dodatkowych dokumentów takich jak:

  • prawomocny wyrok sądu,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzony przez pracodawcę lub karta wypadku,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia (na druku OL-9) oraz ewentualną dokumentację medyczną.

Po prawej stronie poniżej treści wniosku należy złożyć własnoręczny podpis. Poniżej podpisu po lewej stronie umieścić wykaz załączników.

Wniosek o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy składa się po zakończonym okresie leczenia i rehabilitacji. W większości przypadków należy złożyć dokumenty za pośrednictwem płatnika składek.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy poszkodowanym jest osoba, której zakład pracy został zlikwidowany, prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą lub wykonująca pracę na podstawie umowy uaktywniającej. Wtedy wniosek składa się w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić osobiście lub z wykorzystaniem pełnomocnika (pisemnie lub ustnie do protokołu), a także za pośrednictwem operatora pocztowego bądź polskiego urzędu konsularnego.

Ile ZUS płaci za 1 proc. uszczerbku?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca odszkodowania za każdy procent długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu. Kwota świadczenia jest ściśle związana z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku było to 6 346 złotych, a wysokość odszkodowania to 20 procent tej kwoty.

Oznacza to, że po wypadku w pracy między 1 kwietnia 2023 a 31 marca 2024 roku za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS zapłaci 1 269 złotych. W związku z tym jeśli długotrwały lub stały uszczerbek na zdrowiu będzie wynosił 15 procent, pracownik jest uprawniony do odszkodowania w wysokości 19 035 złotych.

Najwyższą kwotę odszkodowania otrzyma małżonek lub dziecko osoby, która w wyniku wypadku przy pracy (bądź choroby zawodowej) poniosła śmierć. W takim przypadku kwota zadośćuczynienia wynosi 114 231 złotych.

Zobacz także:

Czy rodzice mogą przepisać mieszkanie na dziecko? Takie są zasady darowizny

Ile zyskasz na ponownym przeliczeniu emerytury? Kto może złożyć wniosek?

Umowa zlecenie. Czy liczy się do emerytury i czym różni się od umowy o pracę?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »