Jak bezpiecznie inwestować i kupować w dobie cyberzagrożeń

Jeśli nie dysponujemy pełną informacją o przedmiocie i warunkach transakcji, to nie powinniśmy jej zawierać - przestrzega dr Piotr Maszczyk.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

- Jeśli nie dysponujemy pełną informacją o przedmiocie i warunkach transakcji, to nie powinniśmy jej zawierać, niezależnie od tego, czy nasza aktywność ma miejsce w cyberprzestrzeni, czy w realnym świecie - przestrzegał dr Piotr Maszczyk, podczas webinaru na temat cyberzagrożeń w sieci.

Reklama

Odbył się kolejny z cyklu webinarów Prasowej Akademii Pieniądza, który był poświęcony zagrożeniom, jakie wiążą się z podejmowaniem aktywności ekonomicznej w cyberprzestrzeni.

Prowadzący sporo miejsca poświęcił kwestii asymetrii informacji, która może prowadzić do niekorzystnego rozporządzania naszymi zasobami.

Zdaniem eksperta podstawową regułą, którą powinniśmy się kierować, zawierając jakąkolwiek transakcję (podpisując umowę angażującą nasze zasoby) jest świadomość tego, że po pierwsze asymetria informacji występująca pomiędzy nami i drugą stroną porozumienia może się pojawić i po drugie, że może ona zostać wykorzystana przeciwko nam.

- Ostrożność i przyjęcie założenia, że jeśli nie dysponujemy pełną informacją o przedmiocie i warunkach transakcji, to nie powinniśmy jej zawierać, niezależnie od tego, czy nasza aktywność ma miejsce w cyberprzestrzeni, czy w realnym świecie to najlepszy sposób na uniknięcie oszustwa w czasie dokonywania zakupów lub inwestowania środków finansowych - podkreślił dr Maszczyk.

Jako przykład ekonomista wskazał znanego inwestora Warrena Buffeta, który od lat kieruje się regułą, że nie kupuje akcji przedsiębiorstw, których modelu biznesowego nie rozumie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dr Maszczyk uczulał też, że specyfika aktywności ekonomicznej w sieci utrudnia ocenę ryzyka.

- Globalna sieć pełna jest cyberprzestępców, działających na szkodę użytkowników internetu. Oczywiście, funkcjonują oni również w realnym świecie, ale prawdopodobieństwo, że ich w nim spotkamy, jest znacznie mniejsze - podsumował ekspert.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inwestowanie | zakupy | lokaty | depozyty | akcje | obligacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »