Jak napisać testament? Tylko taki dokument będzie ważny

Testament to ważny dokument, który pozwala na rozporządzenie majątkiem zgodnie z wolą spadkodawcy. Aby mieć pewność, że będzie ważny, należy zadbać o kilka aspektów, dzięki którym wola zmarłego nie będzie mogła być podważona. Poznaj zasady oraz przepisy, o których musisz pamiętać, kiedy sporządzasz dokument. Tak napisany testament będzie zgodny z obowiązującym prawem.

Za najbardziej formalną formę dokumentu uznaje się testament notarialny, którego sporządzenie wymaga obecności notariusza. Dokument przechowywany jest wtedy w notariacie. Spadkodawca może jednak napisać testament własnoręcznie. Sprawdź, co musi zawierać, aby był ważny.

Kiedy testament jest ważny?

Testament to dokument, który umożliwia dysponowanie majątkiem po śmierci zgodnie z wolą osoby zmarłej. Dokument napisany własnoręcznie to testament holograficzny. Podstawą prawną do jego stworzenia jest art. 949 Kodeksu cywilnego. Testament musi być w całości napisany pismem ręcznym oraz podpisany przez spadkodawcę. Powinna się w nim znaleźć również data.

Reklama

Proces tworzenia testamentu jest dość prosty. Może być napisany przez każdą pełnoletnią osobę, która nie jest ubezwłasnowolniona. Testament nie może być napisany na maszynie albo na komputerze. Wydrukowany dokument nie spełnia wymogów formalnych, przez co ostatecznie nie będzie ważny. Aby zabezpieczyć go przed potencjalnymi próbami fałszerstwa czy zmiany woli spadkodawcy, musi w całości być napisany odręcznie oraz podpisany i opatrzony datą.

W przypadku tej formy dokumentu ważne jest nie tylko jej sporządzenie, ale również przechowywanie. Testament może być powierzony zaufanej osobie lub zachowany dla siebie. Jeśli służy on zmianie swojej poprzedniej decyzji, należy upewnić się, że ostatni testament został unieważniony. Można to zrobić poprzez wskazanie w nowym piśmie, że dokument odwołuje wcześniejsze postanowienia.

Jakie elementy powinien zawierać testament?

Samodzielne sporządzenie testamentu nie jest trudne. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie musimy szczegółowo opisywać, w jaki sposób chcemy rozdzielić każdy przedmiot. Lepszym rozwiązaniem jest wskazanie, kto jest spadkobiercą oraz jaki procent majątku przypada każdej z tych osób. To nie tylko uprości proces dziedziczenia, ale również zapewni spadkowi elastyczność. W ten sposób niezależnie od okoliczności lub zmieniającej się wartości poszczególnych elementów majątku, możliwe będzie dostosowanie go do woli spadkodawcy.

W sytuacji kiedy chcemy, aby określone składniki majątku trafiły do danych osób, musimy to jasno i precyzyjnie zaznaczyć. Można zrobić to za pomocą zwrotu "Zobowiązuje moich spadkobierców do przekazania...". Następnie wystarczy wskazać dany przedmiot oraz osobę, która ma go odziedziczyć.

W dokumencie warto wyznaczyć osobę, która będzie wykonawcą testamentu. To na nią spadnie odpowiedzialność zarządzania majątkiem w okresie pomiędzy śmiercią a zakończeniem spraw spadkowych. Warto wybrać osobę zaufaną, ponieważ jej zadaniem będzie również pełnienie roli mediatora i koordynatora, który upewnia się, że postanowienia w sprawie majątku są realizowane zgodnie z ostatnią wolą zmarłego.

Jak napisać testament? Wzór

Nie ma jednego wzoru testamentu, którego należy przestrzegać. Dokument nie wymaga również użycia specjalistycznego słownictwa. W niektórych przypadkach testament może ograniczyć się do jednego zdania, w innych może być długim i szczegółowym dokumentem. Można zawrzeć w nim wszelkie dodatkowe zapisy. Należy jednak pamiętać o tym, aby były napisane w sposób jednoznaczny i zrozumiały.

Oto przykładowy wzór całego testamentu:

Testament

Ja niżej podpisany, Łukasz Nowak, urodzony 9 września 1975 roku w Warszawie, w pełni świadomy podejmowanych czynności i bez jakiegokolwiek przymusu, oświadczam, że na wypadek mojej śmierci ustanawiam spadkobiercami w częściach równych:

  1. siostrę Annę Nowak, PESEL .......
  2. brata Adama Nowaka, PESEL .......

Na wykonawcę mojego testamentu wyznaczam moją siostrę Annę Nowak, która będzie odpowiadać za realizacje mojej ostatniej woli.

Testament sporządzono w Warszawie, dnia 15 marca 2024 roku.

Łukasz Nowak (własnoręczny podpis)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: testament | spadek | prawo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »