Jak przygotować dom/mieszkanie do zimy? O tym pamiętaj, zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Rachunki za ogrzewanie to jedne z najwyższych kosztów, jakie ponosimy w związku z mieszkaniem czy domem. Istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów, które pozwalają na zaoszczędzenie niemałych kwot. Co warto zrobić jeszcze przed tym sezonem grzewczym?

Lepiej zapobiegać niż leczyć: konserwacja kaloryferów

Przygotowanie kaloryfera do zimy nie ogranicza się jedynie do wytarcia go z kurzu. Należy go również dokładnie odkurzyć między żeberkami. Dodatkowo konieczne jest odpowietrzenie grzejników. Zapowietrzone kaloryfery nie tylko nie pracują efektywnie, ale wręcz generują dodatkowe koszty grzewcze.

Jeśli w okresie letnim przy naszym kaloryferze zrobiło się “tłoczno", konieczne jest jego odsłonięcie. Absolutnie nie powinno się wieszać niczego na kaloryferach, ani zastawiać ich sprzętami (w tym fotelami). Będzie to ograniczało przepływ powietrza.

Reklama

Dobrym sposobem na zmniejszenie rachunków jest umieszczenie za grzejnikami specjalnych ekranów czy też specjalistycznych mat, które zmniejszają straty cieplne związane z ogrzewaniem ściany i ucieczką ciepła na zewnątrz. Takie maty wykonane są ze spienionego polietylenu i pokryte są laminatem z aluminiowej folii. Odbijają ciepło i ograniczają zjawisko jego wchłaniania przez mur. Umieszczenie takiego ekranu na parapecie nad grzejnikiem i za kaloryferem może przyczynić się do “zwrotu" nawet 90 procent uciekającego tymi drogami ciepła.

Masz wpływ na przyszłość serwisu Interia Biznes. Czekamy na Twój głos!  >>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Uszczelnianie stolarki okiennej i drzwiowej

Kiedy ostatni raz sprawdzałeś szczelność swoich drzwi i okien? Jeśli już minęło trochę od tego czasu, to wykonaj prosty test. Zamknij okno (lub drzwi) z wsuniętą między ościeżnicę a skrzydło okna kartką. Jeśli jesteś w stanie ją wyciągnąć, to warto wyregulować skrzydła, aby zwiększyć ich docisk.

Jeżeli takie działanie nie przyniesie efektów, konieczna może być wymiana uszczelki lub wklejenie samoprzylepnych pasów uszczelniających.

Dobrym sposobem na poprawę komfortu cieplnego w pomieszczeniu jest również powieszenie grubych zasłon. Koniecznie jednak muszą one kończyć się nad parapetem, aby nie zakrywać grzejnika. Większym wydatkiem są zewnętrzne rolety termoizolacyjne: sprawdzają się jednak zarówno zimą, jak i latem, gdy chronią skutecznie przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza.

Nie przegrzewaj wnętrz

Wiele osób ma tendencję do nadmiernego ogrzewania wnętrz: w niektórych domach i mieszkaniach zimą panuje temperatura dobijająca nawet do 25 stopni. Tymczasem jest to nie tylko nieekonomiczne, ale wręcz niezdrowe.

Lekarze są zgodni, że optymalną temperaturą do codziennego funkcjonowania jest ok. 21 stopni. W takiej temperaturze nie czujemy się ospali i zachowujemy rytm dobowy. Tymczasem w nocy warto zachować temperaturę 18 stopni, ponieważ jest ona idealna do efektywnego wypoczynku. Tego typu temperatury przyczyniają się również do poprawy funkcjonowania układu odpornościowego.

Zimą i jesienią znacznie lepiej regulować swój komfort cieplny poprzez zakładanie odpowiednich do danej pory roku ubrań, niż ogrzewać dom do temperatury pozwalającej na chodzenie w krótkim rękawku. Oczywiście w pomieszczeniach takich jak łazienka można zwiększyć ogrzewanie: np. stosując promienniki podczerwieni lub regulując termostat.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewanie | tanie ogrzewanie | oszczęności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »