Jak zastrzec numer PESEL? To proste, a może oszczędzić problemów
Już od 1 czerwca instytucje finansowe będą musiały weryfikować, czy numer PESEL osoby zaciągającej pożyczkę lub kredyt jest zastrzeżony. Nowy obowiązek ma zabezpieczyć obywateli przed skutkami kradzieży tożsamości. W jaki sposób można zastrzec swój numer PESEL? Okazuje się, że cały proces nie jest skomplikowany.
Od 17 listopada 2023 roku istnieje możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Czynność ta stanowi zabezpieczenie przed oszustami, którzy posługując się skradzionymi dokumentami podszywają się pod swoje ofiary i zaciągają w ich imieniu pożyczki lub kredyty.
Od 1 czerwca 2024 roku banki będą musiały sprawdzać w bazie numerów zastrzeżonych, czy osoba podpisująca umowę (kredytową, leasingu lub inną) nie ma zastrzeżonego numeru PESEL. Nowe przepisy mogą w znaczący sposób wpłynąć na bezpieczeństwo konsumentów i uchronić ich przed koniecznością spłaty zadłużenia, które mógłby zaciągnąć potencjalny oszust.
Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL oraz obowiązek weryfikowania numerów przez instytucje finansowe, mogą zredukować liczbę wyłudzeń kredytów na cudze dane. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że w dzisiejszych czasach zaciągnięcie pożyczki często nie wymaga udania się do placówki banku. W wielu przypadkach wystarczy skorzystać z bankowości internetowej lub infolinii.
Co grozi za wyłudzenie kredytu? Zgodnie z art. 297 Kodeksu karnego, jest to przestępstwo, które podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Numer PESEL można zastrzec za pośrednictwem usługi mObywatel. Jest to prawdopodobnie najprostszy sposób. Jak zastrzec numer PESEL krok po kroku?
W przypadku chęci zastrzeżenia numeru PESEL za pośrednictwem aplikacji mobilnej najpierw trzeba uruchomić aplikację i zalogować się do niej. Potem trzeba odszukać na liście usług opcji "Zastrzeż PESEL". Następnym krokiem jest kliknięcie oznaczonego przycisku i potwierdzenie dokonanego wyboru. Po tym działaniu numer PESEL zostanie zastrzeżony.
Numer PESEL można również zastrzec w witrynie internetowej mObywatel. Aby to zrobić, należy zalogować się na stronie korzystając np. z profilu zaufanego. Następnie, w menu po lewej stronie, trzeba wybrać opcję "Twoje dane". Potem należy przejść do "Rejestr zastrzeżeń PESEL" i tam wybrać przycisk "Zastrzeż PESEL".
Dzięki usłudze mObywatel można również zapoznać się z historią zmian oraz zobaczyć, kto ostatnio sprawdzał numer PESEL. Co istotne, zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, numer PESEL można również zastrzec w urzędzie gminy.