Jest zgoda na dokapitalizowanie właściciela Banku Millennium
Portugalski rząd wyraził zgodę na dokapitalizowanie Banco Comercial Portugues (BCP), właściciela Banku Millennium, kwotą 3 mld euro z linii kredytowej udostępnionej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską.
Z pożyczki zewnętrznej skorzystają też dwa inne banki: Caixa Geral de Depositos (CGD) oraz Banco Portugues de Investimento (BPI). Pierwszy otrzyma 1,65 mld euro, zaś drugi - 1,5 mld euro.
Jak poinformował w poniedziałek minister finansów Vitor Gaspar, państwo zgodziło się na dofinansowanie trzech największych banków Portugalii łączną kwotą 6,65 mld euro, z czego 5 mld pochodzić będzie z pożyczki udostępnionej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Unię Europejską (UE). Przewidziana ona została w ubiegłorocznej umowie o pomocy zewnętrznej w maksymalnej kwocie 12 mld euro dla portugalskiego sektora bankowego.
- Dzięki temu wsparciu BCP, CGD i BPI staną się jednymi z najbardziej dokapitalizowanych banków w Europie, gwarantując portugalskiemu sektorowi produkcyjnemu dostęp do kredytów - odnotował minister Gaspar.
Informację o dokapitalizowaniu potwierdziły w poniedziałek władze BCP. W komunikacie przesłanym na lizbońską giełdę papierów wartościowych poinformowały one, iż poza 3 mld euro przekazanymi przez rząd z zewnętrznej linii kredytowej, bank wzmocni się w trzecim kwartale br. o 500 mln euro w ramach podwyższenia kapitału przez akcjonariuszy. Pozostałe środki właściciel Banku Millennium otrzyma do końca czerwca br.
Portugalska firma BCP posiada 65,5 proc. akcji w polskim Banku Millennium.
Bank Millennium powstał w 1989 r. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim SA w 1997 r. jako BIG Bank Gdański SA. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 r.