Jeździsz do pracy własnym autem? Możesz mieć szansę na rekompensatę

Dojeżdżasz do pracy do innej miejscowości? Zastanawiasz się, czy podjąć się pracy w miejscu oddalonym od twojego domu ze względu na koszty dojazdu? Pamiętaj, że w niektórych przypadkach pracodawca może partycypować w tych kosztach. Sprawdź, w jakich przypadkach przysługuje zwrot za dojazdy do pracy.

Czy zwrot za dojazdy do pracy jest obowiązkowy?

Zwrot kosztów za dojazdy do pracy nie jest jednoznacznie określonym obowiązkiem pracodawcy. Przepisy prawa pracy informują, że pracodawca sam decyduje, w jakim stopniu partycypuje w tym zakresie w wydatkach pracownika.

Wyjątkiem są służby mundurowe, w których pracownicy zawsze otrzymują zwrot wydatków związanych z podróżowaniem.

Kiedy pracodawcy zwracają pieniądze za dojazd?

Rekompensata kosztów dojazdu jest sposobem wyrażania troski o pracownika i potwierdzenia ze strony pracodawcy, że zależy mu na swoim zespole. Zwrot taki zazwyczaj ma formę pieniężną (dodatku do wypłaty w wysokości kosztu biletu) lub tzw. dodatku samochodowego, który jest stałą kwotą obliczoną na podstawie tzw. kilometrówki.

Reklama

Jednak zwroty kosztów dojazdu do pracy muszą być zawarte w regulaminie lub przepisach wewnętrznych danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj nadmienia się również o tym w umowie z pracownikiem lub regulaminie wynagrodzeń.

Warto pamiętać, że pracodawca sam decyduje, jakie kryteria są dla niego istotne w zwracaniu wydatków. Jeśli są opisane jasno w regulaminie, nie można ich podważyć. To do pracodawcy należy zatem decyzja, czy zwrot ten ma formę ryczałtu równej wysokości dla wszystkich pracowników, czy konieczne jest przeliczenie odległości, jaką przebywa pracownik każdego dnia etc.

Zwrot za dojazdy a podatki

Z pewnością nie wszystkim przypadnie to do gustu, ale trzeba mieć na uwadze, że dodatek przyznawany na dojazdy do pracy jest przychodem, który powstaje w stosunku pracy, dlatego podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu. 

W przypadku służb mundurowych zwrot za dojazdy jest objęty zwolnieniem podatkowym.

Jeśli nie zwrot za dojazdy, to co?

Pracodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników, czasem zamiast zwrotu kosztów poniesionych na dojazdy, proponują alternatywne rozwiązania. W dzisiejszych czasach jest to zazwyczaj praca zdalna lub hybrydowa. W grę może również wchodzić przekazanie pracownikowi pojazdu służbowego, którego koszty eksploatacyjne ponosi pracodawca.

Przy większych zakładach pracy o charakterze produkcyjnym praktykuje się często wynajem autobusów, które zabierają pracowników z miejsc zbiórki lub nawet ich domów i zawożą do siedziby firmy.

Dojazdy do pracy a PIT

Jeśli twój pracodawca nie zwraca kosztów związanych z dojazdami, możesz starać się o częściowy zwrot składając roczne zeznanie podatkowe. Wykazujesz w nim nie tylko przychody, ale również koszty ich uzyskania (nawet, jeśli nie prowadzisz działalności).

Możesz ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów na bilety komunikacyjne lub benzynę. Musisz być jednak zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Aby wykorzystać maksymalne możliwości zwrotu, firma, w której pracujesz, musi być położona w innej miejscowości, niż miejsce twojego zamieszkania.

Przy jednej umowie o pracę i podwyższonych kosztach uzyskania przychodu można w takim przypadku wnioskować o 300 złotych miesięcznie, co daje kwotę 3600 złotych rocznie.

Jeśli firma jest położona w tej samej miejscowości, co twój dom, możesz wnioskować o maksymalnie 250 zł miesięcznie (3000 zł rocznie).

Zwroty za dojazdy do pracy a Fundusz pracy

Jeśli pracownik został przyjęty na staż lub szkolenie poza miejscem swojego zamieszkania, może otrzymać zwrot kosztów dojazdu z Funduszu Pracy. W tym celu należy złożyć wniosek o dokonanie takiego zwrotu w rejonowym urzędzie pracy, który odpowiada naszemu miejscu zamieszkania.

Oczywiście staż czy szkolenie muszą być wynikiem skierowania urzędu pracy. Ważną kwestią jest również wysokość wynagrodzenia - nie może ona przekraczać dwukrotności najniższego wynagrodzenia.

Fundusz Pracy może odmówić wypłacenia zwrotu, jeśli skończą mu się środki lub pracownik nie przedstawi wszystkich niezbędnych dokumentów (biletów, faktur potwierdzających wydatki, list obecności potwierdzających faktyczne korzystanie ze stażu etc.).

Reasumując, jeśli w związku z dojazdami do pracy ponosisz spore wydatki, warto sprawdzić, czy twój pracodawca nie określił w regulaminie zasad przyznawania zwrotu kosztów. Jeśli taki zapis nie został uwzględniony, pozostaje ci zbieranie faktur i rachunków za poniesione koszty i rozliczenie ich w podatkowym rozliczeniu rocznym jako koszt uzyskania przychodu. Pamiętaj jednak, że z tej opcji możesz korzystać wyłącznie pracując na podstawie umowy o pracę.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochód | dojazd do pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »