Komitet Stały RM przyjął projekt dotyczący m.in. opłat bankomatowych
- Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o usługach płatniczych - poinformowała rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. Projekt wprowadza obowiązek informowania klienta o opłacie za wypłatę gotówki z bankomatu przy każdej transakcji.
Dróżdż powiedziała we wtorek, że projektem zajmie się teraz komisja prawnicza w Rządowym Centrum Legislacji (ustala brzmienie projektu pod względem prawnym i redakcyjnym).
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, do ustawy zostanie dodana zmiana, zgodnie z którą opłata lub prowizja za wypłatę gotówki przy użyciu karty płatniczej będzie pobierana "pod warunkiem udzielenia użytkownikowi odpowiedniej informacji przed dokonaniem takiej wypłaty".
Według MF, przewidywane obowiązki informacyjne mają na celu ochronę konsumentów korzystających z bankomatów. "Nieudzielanie informacji o pobieranej opłacie przed każdorazową wypłatą gotówki stanowi czyn wypełniający znamiona naruszenia zbiorowych interesów konsumentów" - napisano w uzasadnieniu.
Zgodnie z projektem, jeżeli klient nie zostałby poinformowany o opłacie, opłata ta nie będzie należna. MF proponuje też wprowadzenie przepisu, który zakłada solidarną odpowiedzialność wydawcy karty i właściciela urządzenia za niepoinformowanie użytkownika o wysokości opłaty.
"Wysokość dodatkowych opłat lub prowizji nie może przekroczyć kosztów ponoszonych przez podmiot, które je pobiera. Ten ostatni przepis wynika z art. 19 dyrektywy Parlamentu Europejskiego (...), zgodnie z którym +państwa członkowskie zakazują przedsiębiorcom pobierania od konsumentów, w związku ze stosowaniem określonych sposobów płatności, opłat, które są wyższe od kosztów poniesionych przez przedsiębiorców w związku z korzystaniem z tych sposobów+" - tłumaczy MF w uzasadnieniu.
Resort finansów chce też uniemożliwić zawieranie umów, na których treść jedna strona (np. niezależni operatorzy bankomatu) nie ma faktycznego wpływu. Wskazano, że niektóre ogólne warunki umów zawieranych z organizacjami płatniczymi zawierają zakazy pobierania takich dodatkowych opłat za wypłatę z bankomatu, w sytuacji gdy prawo nie przewiduje odmiennych zasad.
Ponadto projekt przewiduje, że sklepy będą mogły akceptować tylko niektóre karty danej organizacji płatniczej. Według MF taka zmiana pozwoli akceptantom kart rezygnować z przyjmowania płatności za pomocą kart płatniczych, których używanie wiąże się z wysokimi opłatami. Projekt wprowadza także możliwość udostępniania przez dostawcę karty użytkownikowi (na jego żądanie) informacji o wszelkich opłatach związanych z dokonaniem zapłaty przy użyciu karty.
"Ma to na celu udostępnienie użytkownikom pełnej informacji o kosztach związanych przede wszystkim z akceptacją płatności dokonanej danym instrumentem płatniczym (również tych, które bezpośrednio nie są pobierane przez wydawcę od użytkownika, ale od akceptanta)" - zaznaczono w uzasadnieniu.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze