Licytacje komornicze. Mieszkanie lub samochód możesz kupić za bezcen, ale jest haczyk

Licytacje komornicze są znakomitą gratką dla poszukiwaczy okazyjnych cen. W ramach tych aukcji, mieszkania i samochody często wystawiane są poniżej ich wartości rynkowej. Jednak licytacje komornicze, tak jak każdy zakup, mogą wiązać się z pewnymi pułapkami. Co warto wiedzieć o licytacjach komorniczych i na co uważać?

Jak wyglądają licytacje komornicze?

Licytacje komornicze są następstwem postępowania egzekucyjnego. Mają one miejsce wtedy, gdy komornik nie jest w stanie wyegzekwować zadłużonej kwoty od dłużnika. Wówczas komornik dokonuje sprzedaży majątku dłużnika w ramach licytacji komorniczych.

Licytacja komornicza odbywa się publicznie i zarządza nią komornik w obecności sędziego. Udział w licytacji może wziąć każda osoba, która wpłaci wadium, czyli 10 proc. oszacowanej wartości przedmiotu. W przypadku, gdy uczestnik nie wygra licytacji, wtedy wadium jest mu zwracane.

Reklama

Komornik ustala cenę wywoławczą, która w pierwszej licytacji nie może być niższa niż ¾ wartości nieruchomości, a podczas drugiej licytacji zaś spada ona do ⅔ wartości nieruchomości. Komornik w trakcie licytacji nawołuje uczestników do podbijania ceny. Cenę podbija się natomiast o minimalnie 1 proc. ceny wywoławczej.

Jeżeli po trzykrotnym wezwaniu komornika do podbicia ceny, nikt nie zaoferuje więcej, wówczas przedmiot kupuje licytant, który zaoferował najwyższą kwotę. Zwycięstwo w licytacji komorniczej nazywane jest tzw. przybiciem i musi potwierdzić je sąd. Dopiero po uprawomocnieniu się decyzji, licytant ma 14 dni na zapłacenie całej sumy pomniejszonej o wadium.

Gdzie szukać licytacji komorniczych?

Komornik ma obowiązek poinformować o licytacji co najmniej 2 tygodnie przed jej planowanym terminem za pomocą obwieszczenia. W obwieszczeniu zaś powinny znaleźć się informacje, takie jak:

  • data i miejsce aukcji,
  • oznaczenie, co będzie przedmiotem licytacji,
  • cena wywoławcza ruchomości lub nieruchomości,
  • kwota oszacowanej wartości,
  • wysokość wadium,
  • miejsce oraz czas, w którym zainteresowane osoby mogą obejrzeć daną ruchomość lub nieruchomość przed licytacją,
  • oznaczenie, czy będzie to pierwsza, czy druga licytacja.

Obwieszczenia komornicze najprościej znaleźć:

  • na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej
  • w siedzibie sądu rejonowego, przy którym działa dany komornik,
  • w urzędzie gminy,
  • w lokalnej prasie.

Mieszkanie z licytacji komorniczej - na co uważać?

Zakup mieszkania czy domu z licytacji komorniczej może okazać się dobrą okazją. To, co przemawia przede wszystkim za udziałem w licytacji komorniczej nieruchomości, jest z pewnością niższa cena w porównaniu do nieruchomości oferowanych przez deweloperów lub osoby prywatne. Podczas pierwszej licytacji cena nieruchomości wynosi 75 proc. szacowanej wartości, podczas drugiej zaledwie 50 proc., w związku z czym, zakup z licytacji komorniczej może pozwolić na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy.

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej może jednak wiązać się z pewnymi pułapkami. Przede wszystkim dłużnik może nie być zadowolony ze sprzedaży jego majątku, a tym samym, ma on prawo złożyć zażalenie do sądu o przebieg aukcji, co wydłuży proces przejęcia nieruchomości.

Ponadto w mieszkaniu wystawionym na licytację komorniczą mogą być zameldowani lokatorzy, którzy nie chcą opuścić lokalu. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się eksmisja, która wiąże się nawet z kilkumiesięcznym okresem postępowania. Co więcej, w przypadku kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych, osób chorych, osób nieletnich oraz emerytów, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ nie będzie można dokonać eksmisji do momentu, aż gmina nie udostępni lokatorom lokalu socjalnego.

Przed zakupem mieszkania z licytacji komorniczej należy również dokładnie sprawdzić księgi wieczyste, bowiem może okazać się, że mieszkanie jest zajmowane przez osobę uprawnioną do mieszkania w nim aż do śmierci na podstawie prawa dożywocia.

Poza tym wylicytowane mieszkanie może być obciążone hipoteką, a hipoteka przymusowa nie ulega przedawnieniu i nie wygasa w momencie licytacji komorniczej. Wówczas spłata zadłużenia pozostanie po stronie nowego nabywcy.

Licytacje komornicze samochodów - czy to się opłaca?

Podobnie, jak w przypadku nieruchomości, zakup samochodu z licytacji komorniczej ma pewne wady, jak i zalety. Główną zaletą bez wątpienia jest znacznie niższa cena w porównaniu do samochodów dostępnych na rynku. Kupując samochód z licytacji komorniczej, niestety rzadko mamy możliwość dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, co może sprawić, że kupimy samochód, który nie będzie do końca sprawny lub będzie wymagał kosztownych napraw.

Ponadto przy zakupie podczas licytacji samochodów nie ma możliwości złożenia reklamacji, a więc w sytuacji, gdy auto będzie niesprawne, wszelkie koszty pozostaną po naszej stronie. Poza tym dłużnik ma prawo złożyć skargę do sądu na temat przebiegu aukcji, co oznacza, że do momentu rozpatrzenia skargi, pojazd nie zostanie nam wydany.

Zakup z licytacji komorniczej - wady i zalety

Zakup z licytacji komorniczej czy to mieszkania, czy samochodu, może być opłacalny, pod warunkiem że dokładnie zapoznamy się z kwestiami prawnymi i dokonamy szczegółowych oględzin przedmiotu wystawionego na aukcję.

W praktyce jedną z największych i jednocześnie jedynych zalet zakupu z licytacji komorniczej jest wyjątkowo niska cena. W większości przypadków licytacje komornicze wiążą się z wieloma pułapkami. Wady zakupu z licytacji komorniczej to głównie:

  • długie oczekiwanie na otrzymanie ruchomości lub nieruchomości od momentu wygrania aukcji,
  • zakup mieszkania z lokatorami i problem z dokonaniem ich eksmisji,
  • zakup mieszkania z hipoteką i konieczność spłaty zadłużenia,
  • brak możliwości obejrzenia ruchomości/nieruchomości,
  • konieczność posiadania wysokiej kwoty pieniężnej w gotówce (10 proc. wadium),
  • konieczność wpłaty całej zapłaty do 14 dni od uprawomocnienia się decyzji sądu.

Ostatecznie to, czy zakup z licytacji komorniczej będzie opłacalny, w znacznej mierze zależy od stanu ruchomości lub nieruchomości oraz kwestii prawnych. Jeżeli nie natrafiamy na żadne pułapki, mamy szansę na zakup samochodu lub mieszkania w dobrym stanie w atrakcyjnej cenie.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komornik | licytacja komornicza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »