Majówka 2022: W niektórych przypadkach wzrost cen jest szokujący

Według Głównego Urzędu Statystycznego poziom inflacji w Polsce w kwietniu tego roku wyniósł 12,3 proc. Wzrosły ceny wielu produktów oraz usług. O ile tegoroczna majówka jest droższa od tej w poprzednim roku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, eksperci z aplikacji PanParagon sprawdzili ceny paliw, kiełbasy śląskiej oraz keczupu w 2021 i 2022 roku. Jaka jest różnica w kosztach?

Pierwsze dni maja nieodłącznie kojarzą się z wyjazdami oraz grillowaniem. Dlatego też w raporcie zostały ujęte czynniki, które mają realny wpływ na cenę majówki: koszt paliwa, mięsa oraz keczupu. Spośród szerokiej kategorii mięsa została wyodrębniona najpopularniejsza na grilla kiełbasa śląska. Dane pochodzą z aplikacji do przechowywania paragonów PanParagon.

O ile zatem podrożały ujęte w badaniu produkty? Na początek warto przyjrzeć się cenom paliw.

Reklama

Drogo, ale bez większych wahań

O cenach paliw w tym roku jest niezwykle głośno. Nic w tym dziwnego: wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, w Polsce wybuchła paliwowa panika. Ceny dynamicznie poszybowały w górę. Choć dziś sytuacja wydaje się być ustabilizowana, to jednak ceny pozostały na wysokim poziomie.

A jak kształtują się ceny paliw w porównaniu do zeszłego roku?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie zasoby gazu ma Polska?

Drożej o nawet o 1,86 zł na litrze!

- W porównaniu do zeszłego roku ceny poszczególnych paliw poszły mocno w górę. Największy wzrost zauważalny jest w przypadku oleju napędowego. Otóż właściciele samochodów z silnikiem Diesla zapłacą o 1,86 zł więcej na jednym litrze niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Kierowcy muszą liczyć się z większymi kosztami o 1,13 zł na jednym litrze benzyny 95. Osoby posiadające samochody napędzane na gaz zapłacą o 1,08 zł więcej za 1 litr - komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Przy tegorocznych cenach (7,11 zł/1 litr) wybierając się na wycieczkę do miejsca położonego dalej o 300 km, przy założeniu, że samochód napędzany silnikiem Diesla spala średnio 7 l na 100 km, zapłacimy w tym roku o 37 zł więcej niż w roku poprzednim. Licząc wyjazd z trasą powrotną, sam przejazd wychodzi drożej o 74 zł w porównaniu do 2021 roku. Dla aut, w których spalanie jest większe, koszty automatycznie idą w górę.

O ile podrożało jedzenie?

Ponad 3 zł różnicy na 1 kilogramie

Aby odpowiedzieć na to pytanie i trafić trendy majówkowe, w analizie uwzględniona została cena kiełbasy śląskiej. Okazuje się, że w zeszłym roku średnia cena za kilogram kiełbasy śląskiej wynosiła 18,39 zł. W tym roku średnia cena na paragonie za ten sam produkt o takiej samej wadze wynosi już 21,51 zł. Różnica wynosi zatem aż 3,12 zł.

Keczup - szybująca cena

Cena keczupu również wzrosła. Jednak różnica cenowa nie jest aż tak imponująca jak w przypadku paliwa czy kiełbasy śląskiej. W kwietniu 2021 r. średnia cena za jeden ketchup wynosiła 4,29 zł, natomiast w kwietniu 2022 r. koszt za tego typu produkt wzrósł o 40 groszy.

- Choć na wyjazd majowy składają się również inne czynniki, to jednak we wszystkich przytoczonych przykładach cena poszła w górę. Potwierdzają to nie tylko subiektywne odczucia konsumentów, a także twarde dane pochodzące z paragonów naszych użytkowników. W niektórych przypadkach wzrost cen jest szokujący, czego przykładem jest chociażby gaz: tutaj koszty podróży zwiększyły się aż o 42 proc. na przestrzeni zaledwie jednego roku - komentuje Antonina Grzelak.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: majówka 2022 | wzrost cen | ceny paliw | ceny żywności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »