Na długo z obligacjami

Po wrześniu wyraźnie widać, że w dłuższej perspektywie nadal najwięcej zyskują ubezpieczeni na życie, lokujący składki w fundusze papierów dłużnych.

Po wrześniu wyraźnie widać, że w dłuższej perspektywie nadal najwięcej zyskują  ubezpieczeni na życie, lokujący składki w fundusze papierów dłużnych.

Najlepszy z nich miał w ciągu ostatniego roku stopę zwrotu ponad 33 proc. Ponad połowa funduszy akcyjnych osiągnęła po trzech kwartałach mniejszą roczną rentowność niż po półroczu.

Podobnie jak w połowie roku, największy zwrot z zainwestowanych aktywów w skali rocznej, spośród wszystkich ubezpieczeniowych funduszy inwestycyjnych, przyniósł fundusz Stabilny, oferowany przez towarzystwo Amplico Life z ubezpieczeniem Kapitał na Przyszłość. Jednak jego rentowność w porównaniu z poprzednim rocznym okresem nieco spadła.

Reklama

W drugiej połowie 2001 r. i pierwszym półroczu tego roku jego jednostka zyskała prawie 34,5 proc., gdy w ciągu roku od września do września zwiększyła wartość o nieco ponad 33 proc.

Drugą rentownością na rynku, w perspektywie roku, może pochwalić się inny fundusz Amplico Life - Zrównoważony, dzięki któremu posiadacze polis mogli zyskać do końca września ponad 24 proc.

Chociaż jego wynik jest również gorszy od uzyskany przez rok do połowy 2002 r., gdy zarządzającym nim udało się osiągnąć stopę zwrotu ponad 28,5 proc.

Spośród, uznawanych przy obecnej stagnacji na giełdzie za najbezpieczniejsze, funduszy inwestujących przede wszystkim w papiery dłużne - głównie obligacje Skarbu Państwa i spółek - drugi wynik zanotował fundusz Obligacji prowadzony dla klientów towarzystwa Fin Life. Zapewnił on posiadaczom polis w ciągu rocznego okresu, licząc do końca września,

23 proc. wzrost ich oszczędności - minimalnie więcej niż od czerwca 2001 r. do czerwca br.

Prawie wszystkie fundusze typu akcyjnego zanotowały w trzecim kwartale stratę wartości jednostki, jednak w okresie 12 miesięcy do końca września 2002 r. żaden nie znalazł się na minusie.

Tylko fundusz Agresywny towarzystwa Polisa Życie wyszedł w rocznej perspektywie dokładnie na zero, co jest sporym zaskoczeniem, gdyż od połowy 2001 r. do połowy br. zyskał on ponad 9 proc. Spadek rocznej rentowności w ciągu III kwartału dotyczy jednak większości funduszy tego rodzaju.

Wśród funduszy koncentrujących się na inwestycjach w akcje po III kwartale bardzo dobrze wypadł Dynamiczny towarzystwa Commercial Union. Od października ub.r. do września zwiększył on stopę zwrotu w porównaniu z II połowa ub.r. i I półroczem tego roku z 15,10 prawie do 23,5 proc.

Bessa na zagranicznych rynkach kapitałowych i mocny złoty pogorszyły wyniki inwestowania wszystkich funduszy, działających na nich, tak że obecnie jest to najmniej pewny typ funduszu. Fundusze Commencial Union Międzynarodowy i Nationale Nederlanden straciły w ciągu roku ponad 4 proc. Najwięcej zyskał fundusz Royal PBK Europejski, inwestujący na rynkach strefy euro.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: fundusze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »