Nie 500, a 800 plus. Posłowie zdecydowali o zwiększeniu świadczenia

Posłowie przegłosowali w piątek projekt nowelizacji ustawy, która podwyższa kwotę świadczenia otrzymywanego przez rodziców na każde dziecko z 500 na 800 złotych. Zgodnie z założeniami zmiana ma nastąpić od 2024 roku.

Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 406 posłów. 45 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za ustawą głosowało m.in. 228 posłów PiS, 121 posłów KO i 42 posłów Lewicy. Przeciw byli posłowie Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i jeden poseł KO (Klaudia Jachira).

Część opozycji nie popiera projektu

Poseł sprawozdawca Urszula Rusecka (PiS) podkreśliła w czwartek, że program 500 plus spełnił swoją rolę w stu procentach i zmienił na lepsze funkcjonowanie polskiej rodziny. Marzena Okła-Drewnowicz (KO) zwróciła uwagę, że projekt ten powinien być równocześnie procedowany z projektem poselskim - i o to wnioskowała KO na środowej komisji. Propozycja jednak przepadła.

Reklama

- Zgadzamy się z programem 500 plus i jest to dobry program - oceniła Okła-Drewnowicz, zastrzegła jednak, że są potrzebne zmiany. Zgłosiła poprawkę, by świadczenie 800 plus weszło w życie z dniem 1 czerwca 2023. Poinformowała, że KO wniosła też poprawki w do ustawy budżetowej, by te środki zabezpieczyć.

Magdalena Biejat (Lewica) stwierdziła, że rząd Zjednoczonej Prawicy o dzieciach przypomina sobie przed wyborami. Zgłosiła poprawkę zakładającą, że świadczenie będzie waloryzowane co rok o stopień inflacji, i drugą - proponującą wejście w życie świadczenia od 1 września 2023, która również przepadła. 

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza (KP) wzrost świadczenia o 300 zł powinien dotyczyć aktywnych zawodowo - rodzin, w których chociaż jedna osoba pracuje - i poprawkę w tej sprawie złożył. Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) oceniła z kolei, że zwiększenie świadczenia podziała proinflacyjnie, a Polska gospodarka "musi złapać oddech". Zapowiedziała przed głosowaniem, że Polska 2050 nie poprze projektu.

Wniosek o odrzucenie ustawy zgłaszała Konfederacja.

Nowy wniosek o świadczenie nie będzie potrzebny

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. Zwiększenie świadczenia od nowego roku ogłosił w maju prezes PiS podczas kongresu partii "Programowy ul". 

Projekt ustawy zakłada wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Zmiana wysokości świadczenia ma nastąpić z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Nad nowelizacją ustawy będzie teraz obradował Senat.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »