Niedziele handlowe w 2023 roku. Siedem dodatkowych dni na zakupy

W Polsce zakaz handlu obowiązuje w większość niedziel w roku. Kilka wyjątków w kalendarzu zostało zaplanowanych tak, aby Polacy mogli zrobić zakupy przed ważnymi świętami lub istotnymi wydarzeniami. W 2023 roku przewidziano siedem niedziel handlowych. Jak wypadają? Wśród zarządzonych terminów jest jeden dzień, który pozwoli na zakupy jedynie do godziny 14:00.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. W pierwszych latach niehandlowa była tylko pierwsza oraz ostatnia niedziela w miesiącu. Jednak w kolejnych latach rozszerzano to o kolejne dni. W roku 2023 zgodnie z jej przepisami ustanowiono siedem niedziel handlowych.

Złamanie zakazu handlu może się wiązać z wysokimi karami. Za sprzedaż w niedzielę niehandlową grozi właścicielowi od 1000 zł do 100 tysięcy zł kary. Kontrole regularnie są przeprowadzane, więc sprzedawcy muszą przestrzegać zapisów ustawy i uwzględniać to, kiedy wypada niedziela handlowa.

Reklama

Kalendarz niedziel handlowych w 2023 roku

W 2023 roku łącznie będzie dokładnie tyle samo niedziel handlowych, co w 2022, czyli zaledwie 7. Oto ich pełny spis:

  • 29 stycznia
  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia

Jednak warto zwrócić uwagę na to, że w tym roku wśród niedziel handlowych jest jedna nietypowa. Tradycyjnie w grudniu zaplanowano dwie niedziele handlowe, ale jedna z nich tym razem wypada w Wigilię Bożego Narodzenia. W związku z tym, zakupy tego dnia i tak będzie można zrobić tylko do godziny 14:00.

Sklepy, które mogą być otwarte w niedziele

Zakaz handlu w niedziele obejmuje większość sklepów. Jednak są również i wyjątki od tej reguły, z której wykluczone są placówki wskazane przez ustawodawcę.

Oto lista sklepów oraz placówek, które mogą być otwarte w każdą niedzielę:

  • apteki
  • sklepy (jednak tylko w momencie, gdy sprzedawcą będzie właściciel danego miejsca lub w formie nieodpłatnej pracy, obsługiwać będą klientów członkowie jego najbliższej rodziny)
  • stacje paliw
  • restauracje, kawiarnie, puby
  • piekarnie i cukiernie
  • sklepy i placówki na dworcach
  • kwiaciarnie

Zakaz handlu a duże sieci

Zakaz handlu jednak nie spodobał się dużym sieciom takim jak: Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour, Netto, Stokrotka czy Inter Marche. Do niedawna korzystały jeszcze z luki prawnej i sklepy pozostawały otwarte, dzięki współpracy z Pocztą Polską lub innymi firmami kurierskimi, ponieważ markety uzyskiwały w ten sposób status placówki pocztowej. Jednak w październiku 2021 Sejm RP zaostrzył przepisy i nie jest już możliwe wykorzystanie tej zasady.

Obowiązujące przepisy obeszła jednak sieć Żabka, która pozostaje otwarta w niedziele, ponieważ przepisy zezwalają na otwarcie sklepu, jeśli za ladą staje właściciel. Z racji tego, że sklepy sieci Żabka opierają się na franczyzie, oznacza to, że właścicielem sklepu jest lokalny przedsiębiorca i dzięki temu sklepy mogą funkcjonować nawet w niedziele niehandlowe.

Czytaj także:

Biedronka zmienia regulaminy bibliotek. Czy to krok do handlu w niedziele?

Chorwacja: Fala podwyżek w sklepach po wprowadzeniu euro. Rząd reaguje

Handel. Znikają małe sklepy - najszybciej spożywcze

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »