Obligacje indeksowane inflacją już nie są najpopularniejsze. Jest nowy lider
Obligacje skarbowe pozostają popularną metodą oszczędzania. Resort finansów poinformował, że w lutym sprzedano oszczędnościowe papiery za kwotę 4,5 mld zł. To spadek w stosunku do stycznia, gdy sprzedaż obligacji oszczędnościowych przeznaczonych dla osób fizycznych przekroczyła 5,7 mld zł, jednak lutowy wynik był i tak dwa razy wyższy niż ten sprzed roku (w lutym 2023 r. sprzedano obligacje oszczędnościowe za 2,2 mld zł).
"W lutym sprzedaliśmy obligacje detaliczne za kwotę ponad 4,5 mld złotych, z czego 34 proc. sprzedaży stanowiły 3-letnie obligacje TOS o oprocentowaniu stałym" - poinformował Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Taki wynik nie powinien dziwić - to obligacje o oprocentowaniu stałym przekraczającym 6 proc., co w sytuacji spadającej inflacji pozwala mieć nadzieję na choćby niewielki (po "podatku Belki") zysk.
Wciąż popularnością cieszą się również uważane za najbezpieczniejsze przy rosnącej inflacji obligacje czteroletnie, indeksowane wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług.
"Zbliżony do obligacji trzyletnich udział w sprzedaży w lutym miały instrumenty 4-letnie indeksowane (30 proc. sprzedaży)" - poinformował Jurand Drop i dodał, że tylko w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku Polacy ulokowali w oszczędnościowych obligacjach skarbowych kwotę ponad 10 mld złotych.
W marcu resort finansów oferuje obligacje oszczędnościowe oprocentowane podobnie jak w lutym. Oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wynosi 6,05 proc., a 2-letnich 6,30 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 3,00 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,40 proc.
Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55 proc. dla 4-latek oraz 6,80 proc. dla 10-latek.
6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 800 plus" oprocentowane są odpowiednio na 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.
Dodajmy, że oszczędnościowe obligacje Skarbu Państwa można kupić:
- przez internet za pośrednictwem serwisu obligacjeskarbowe.pl lub bezpośrednio na stronach: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, www.pkobp.obligacjeskarbowe.pl, www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay
- przez telefon w serwisach telefonicznych PKO BP i Pekao SA
- bezpośrednio w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.
- bezpośrednio w sieci punktów sprzedaży Obligacji Banku Polska Kasa Opieki SA (Pekao SA).
***