OECD: Dochód rozporządzalny Polaków urósł w 2019 r. o 6 proc., to jeden z najlepszych wyników na świecie
Dochód rozporządzalny gospodarstw domowych w Polsce urósł w 2019 r. o 6 proc. w stosunku do poprzedniego roku - wynika ze statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To jeden z najlepszych wyników spośród 37 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata zrzeszonych w Organizacji.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Na pierwszym miejscu uplasował się najmłodszy członek OECD, Kostaryka, w której dochody gospodarstw domowych wzrosły o 7,5 proc. rocznie (dane dla tego kraju pochodzą z 2017 r., OECD w swoich statystykach używa najnowszych dostępnych danych).
Wyższy wzrost niż w Polsce odnotowano jedynie w Kanadzie, Estonii i na Litwie. Roczny wzrost dochodu rozporządzalnego na Węgrzech wyniósł 4,2 proc., w USA - 3,6 proc., w Czechach - 3,2 proc., we Francji - 1,8 proc., w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii - 1,7 proc.
W Niemczech wskaźnik ten wynosił nieco poniżej zera, a we Włoszech realny dochód gospodarstw domowych spadł o 2,1 proc.
Podawany przez OECD wskaźnik realnego dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych mierzy wszystkie źródła dochodu, takie jak wynagrodzenia czy świadczenia socjalne, pomniejszone o bieżące podatki i składki.
Dane są skorygowane o inflację.
Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w czerwcu wzrósł o 6,7 proc. rdr, a mdm wzrósł o 0,02 proc. i wyniósł 100,48 pkt. - podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Poziom 100,00 pkt. oznacza długoterminową średnią wskaźnika.
Jak informuje OECD, rosnący CLI o wartości powyżej 100 pkt. oznacza ekspansję gospodarki, spadające CLI powyżej poziomu 100 pkt. oznacza spadek koniunktury, CLI w trendzie spadkowym i poniżej 100 pkt. oznacza spowolnienie, zaś rosnące CLI będące poniżej poziomu 100 pkt. oznacza ożywienie (odbudowę) w gospodarce. CLI wyprzedza cykle biznesowe, zamiarem OECD jest, by przesunięcie wynosiło 6-9 miesięcy.
Composite Leading Indicator jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju, jednak, jak zastrzega OECD, nie do prognoz kwantytatywnych.
OECD wybiera kluczowe składniki wskaźnika osobno dla każdego z państw. W przypadku Polski brane pod uwagę są: realny efektywny kurs walutowy, stopa WIBOR 3M, a także podawane przez GUS: koniunktura w przemyśle przetwórczym, liczba ofert pracy oraz dynamika produkcji węgla.