Paliwa. Szansa na niższe ceny w przyszłym tygodniu

Według prognoz analityków e-petrol, w przyszłym tygodniu spadną ceny wszystkich paliw. Będzie to efekt dużych przecen na rynku hurtowym w ostatnich kilku dniach oraz - przede wszystkim - umocnienia złotówki wobec dolara amerykańskiego.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W ostatnich dniach mieliśmy odczuwalną przecenę na rynku naftowym - te zmiany zapewne w najbliższym czasie odbiją się także na hadnlu paliwowym w naszym kraju. Już widać je wyraźnie w cennikach rafineryjnych i zapewne w kolejnych dniach nastąpi przeniesienie tendencji na ceny w detalu.

Rafinerie obniżają ceny

Aktualne ceny paliw w porównaniu z poziomem z ubiegłego weekendu są wyraźnie niższe. Benzyna 98-oktanowa kosztuje 6391 zł/m sześc, co oznacza spadek o 271 zł. Benzyna Pb95 ma dzisiaj średnią cenę 5691 zł/m sześc., czyli o 261 zł mniej niż w sobotę. Spadki na dieslu mają skalę 386 zł/m sześc, a cena tego paliwa wynosi 6599 zł/m sześc. W przypadku oleju opałowego można mówić o obniżce o 292 zł/m sześc. do poziomu 5300 zł/m sześc.

Reklama

Prognozy przynoszą wytchnienie

Skala zmian, jakie mogą pojawić się na rynku detalicznym jest duża. W okresie między 21 i 27 listopada 2022 spodziewamy się, że średnia cena Pb98 ulokuje się na poziomie 7,24-7,37 zł/l, a benzyny 95 między 6,49 i 6,61 zł/l. Wyraźna zmiana dotyczyć może cen oleju napędowego, który powinien kosztować 7,64-7,81 zł/l. Jedynie w przypadku autogazu zmiana cen będzie niewielka - średnia cena tego paliwa wyniesie 2,96-3,05 zł/l.

Ropa Brent poniżej 90 dolarów

Ostatnie dni na rynku naftowym przyniosły przecenę, która sprowadziła notowania ropy na giełdzie w Londynie poniżej poziomu 90 dolarów za baryłkę. Inwestorów coraz bardziej niepokoi sytuacja epidemiczna w Chinach, która może negatywnie odbić się na popycie na produkty naftowe.

Baryłka ropy Brent, która na zamknięciu poprzedniego tygodnia kosztowała blisko 96 dolarów, systematycznie traci na wartości i dzisiaj przed południem można było ją kupić za niecałe 90 dolarów.

Ropa Brent natychmiast

82,91 0,53 0,64% akt.: 15.05.2024, 21:40
  • Max 83,07
  • Min 81,06
  • Stopa zwrotu - 1T -0,42%
  • Stopa zwrotu - 1M -8,27%
  • Stopa zwrotu - 3M 1,51%
  • Stopa zwrotu - 6M 0,38%
  • Stopa zwrotu - 1R 11,54%
  • Stopa zwrotu - 2R -25,68%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Notowaniom surowca ciążą obawy o kondycję chińskiej gospodarki, która będzie musiała zmierzyć się z kolejną falą epidemii koronawirusa. Władze w Pekinie niedawno poluzowały co prawda epidemiczne obostrzenia, skracając m.in. o dwa dni kwarantannę dla osób z kontaktu z zarażonym i przyjezdnych, ale wobec rosnącej liczby przypadków COVID-19 u progu sezonu grypowego, te decyzje niewiele zmienią i Chiny może czekać kolejne koronawirusowe spowolnienie. To zły prognostyk dla popytu na ropę naftową, szczególnie w połączeniu z postępującym zacieśnieniem polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Ryzyko mocnego hamowania globalnej gospodarki, przynajmniej chwilowo, zepchnęło na drugi plan problemy z podażą surowca. Ograniczenia w wydobyciu wdrożone przez OPEC+ oraz wchodzące w życie już trzy tygodnie unijne embargo na morskie dostawy surowca z Rosji, to jednak ciągle aktualne problemy, które powinny ograniczać przestrzeń do przeceny na rynku naftowym.

Zobacz również:

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | ceny benzyny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »