Październik przełomowy miesiąc dla funduszy inwestycyjnych - Analizy Online

Ponad 80 proc. funduszy zakończyło październik na plusie, a zyski wypracowały wszystkie z 28 grup funduszy. Najwięcej zarobiły fundusze inwestujące w akcje zagraniczne, ale zyskowne były także fundusze krajowe - poinformowały w raporcie Analizy Online.

"Po kilku miesiącach spadków, październik okazał się przełomowym miesiącem dla klientów krajowych TFI. Ponad 80 proc. funduszy inwestycyjnych z oferty krajowych instytucji wypracowało zyski. Wynikom sprzyjała zarówno dobra koniunktura na światowych rynkach akcji, jak i zwyżki na krajowym rynku długu. Wszystkie 28 grup, dla których liczymy średnie stopy zwrotu, zakończyły miniony miesiąc z dodatnimi wynikami" - napisano w raporcie.

Analitycy zwrócili uwagę, że w październiku optymistyczne nastroje panowały na całym świecie.

"Inwestorzy mogli liczyć zyski lokując kapitał zarówno za oceanem, na europejskich parkietach, czy giełdach w Azji. W październiku MSCI World zyskał 7,8 proc. Wysokie wyniki odnotowały także indeksy z poszczególnych regionów świata: MSCI DM Europe +7,1 proc., MSCI EM Asia +7,7 proc., zaś MSCI EM Latin America +5,9 proc." - napisano.

Reklama

Autorzy raportu poinformowali, że najbardziej zyskowne były fundusze inwestujące w Rosji i Turcji.

"Najbardziej wyróżniły się fundusze akcji rosyjskich (+11,6 proc.), które w poprzednich pięciu miesiącach regularnie odnotowywały straty" - napisali.

"Z atrakcyjnymi wynikami mieliśmy do czynienia także w przypadku funduszy akcji tureckich, które wypracowały dodatnie stopy zwrotu po raz pierwszy od maja br. W poprzednim miesiącu giełda w Stambule zyskała 7 proc. Dodatkowo, pozytywnie na uzyskane rezultaty wpłynęło umocnienie tureckiej liry, która w październiku, w stosunku do EUR zyskała 5,4 proc." - dodali.

Październik przyniósł poprawę także w Chinach.

"Po gwałtownych spadkach w ostatnich miesiącach, w październiku nadszedł czas na odbicie na giełdach w Chinach. W październiku SSE Composite zyskał 10,8 proc., zaś Shanghai BShare 15,8 proc." - napisano.

"W październiku wysokie stopy zwrotu wypracowały także fundusze akcji amerykańskich (+8,1 proc.) oraz rozwiązania, których zarządzający koncentrują się na spółkach europejskich, pochodzących zarówno z państw rozwiniętych (średnio +7 proc.), jak i wschodzących (średnio +5,8 proc.)" - dodano.

Dobre wyniki odnotowała także warszawska giełda; najlepiej wypadły małe i średnie spółki.

"W październiku indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,9 proc. Najlepiej poradził sobie segment małych i średnich spółek, których subindeksy sWIG80 oraz mWIG40 wzrosły o odpowiednio 3,8 proc. i 2,9 proc. Z kolei najsłabiej, po raz kolejny, spisały się krajowe blue chipy, a WIG20 stracił 0,3 proc." - napisano.

Rynek długu także pozwolił zarobić inwestorom

"Indeks IROS mierzący zmiany cen obligacji skarbowych wzrósł o 1 proc. Dzięki temu wszystkie fundusze, których portfele składają się głównie z krajowego długu rządowego wypracowały zyski. Fundusze dłużne polskich papierów skarbowych zarobiły średnio 0,8 proc., zaś rozwiązania o uniwersalnym charakterze 0,9 proc." - napisano.

Na plusie październik zakończyły również fundusze mieszane.

"Łącznie 95 proc. rozwiązań z tego segmentu wypracowało w październiku zyski. Wśród nich najlepiej spisały się fundusze aktywnej alokacji (+1,8 proc.). Tuż za nimi uplasowały się produkty o zrównoważonym charakterze, ze średnim wynikiem w wysokości +1,6 proc. Z kolei fundusze stabilnego wzrostu zyskały średnio 1,2 proc." - napisano.

Poniżej przedstawiamy zestawienie średnich stóp zwrotu z funduszy inwestycyjnych w październiku 2015 roku:

październik YTD
akcji rosyjskich 11,60% 14,90%
akcji tureckich 11,20% -17,10%
akcji amerykańskich 8,10% 0,00%
akcji azjatyckich bez Japonii 7,90% 0,10%
akcji zagranicznych sektora nieruchomości 7,80% 10,30%
akcji globalnych rynków rozwiniętych 7,70% 5,90%
akcji europejskich rynków rozwiniętych 7,00% 9,60%
akcji globalnych rynków wschodzących 6,80% -5,70%
akcji amerykańskich (USD) 6,30% -2,00%
akcji europejskich rynków rozwiniętych (EUR) 6,30% 11,60%
akcji europejskich rynków wschodzących 5,80% -1,10%
mieszane zagraniczne zrównoważone 5,30% 3,10%
mieszane zagraniczne aktywnej alokacji 3,50% 0,10%
dłużne USA uniwersalne 3,40% 8,60%
akcji polskich małych i średnich spółek 3,10% 9,20%
mieszane zagraniczne stabilnego wzrostu 3,10% 2,40%
dłużne zagraniczne 2,40% 3,40%
akcji polskich uniwersalne 1,80% -0,40%
mieszane polskie aktywnej alokacji 1,80% -0,90%
mieszane polskie zrównoważone 1,60% -1,60%
mieszane polskie stabilnego wzrostu 1,20% -0,10%
dłużne USA uniwersalne (USD) 1,20% -1,90%
dłużne europejskie uniwersalne 1,10% -1,70%
dłużne polskie uniwersalne 0,90% 0,90%
dłużne polskie papiery skarbowe 0,80% 0,60%
dłużne europejskie uniwersalne (EUR) 0,50% -0,60%
dłużne polskie korporacyjne 0,50% 2,00%
gotówkowe i pieniężne PLN uniwersalne 0,30% 1,30%
Wyzwania dla TFI Najważniejsze wyzwania stojące przed branżą Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych w 2016 roku, w tym zmiany regulacji prawnych, wprowadzenie MiFiD II oraz zapowiedź podatku od aktywów były tematami Fund Industry Summit, który odbył się w Warszawie. PAP Biznes był patronem medialnym wydarzenia. Uczestnicy Fund Industry Summit poruszali kwestie, którymi aktualnie żyje rynek funduszy, jednocześnie wskazując na możliwe skutki i sposoby implementacji zachodzących zmian. Zwracali uwagę, że 2016 rok będzie rokiem dużych wyzwań dla branży funduszy inwestycyjnych. Dużo uwagi poświęcono omówieniu najważniejszych zmian prawnych w perspektywie najbliższych 12 miesięcy i ich wpływu na strategiczne obszary działalności TFI. Jednym z najpoważniejszych wyzwań będzie implementacja MIFID II. - Rynek finansowy w Polsce nieustannie się rozwija, w tym szczególnie branża TFI, więc nie powinno dziwić, że rośnie też liczba przepisów regulujących jego działalność. Przepisy są nakierowane jednak głównie na doregulowanie rynku, rzadko brane są pod uwagę interesy funduszy inwestycyjnych - powiedział podczas jednego z paneli Tomasz Masiarz, wspólnik kancelarii prawnej Dubiński, Fabrycki, Jeleński. Duże obawy wiązane są z zapowiadanym wprowadzeniem podatku "bankowego" od aktywów, który dotknie również Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Przedstawiciele branży są przekonani, że podniesie on koszty ich działalności, gdyż nie widać szans na przerzucenie kosztów związanych z podatkiem na klientów TFI. Innym z ryzyk, przed którym stoi branża TFI, jest kwestia zmiany podejścia Komisji Nadzoru Finansowego do kwestii konwersji, polegającej na przenoszeniu całości lub części zainwestowanych środków między funduszami. KNF chce, by zamiana jednostek uczestnictwa między subfunduszami poprzedzona była wpłatą pieniędzy na rachunek funduszu docelowego. Przedstawiciele TFI wskazują, że oznacza to z jednej strony pogorszenie warunków dla klientów funduszy (wydłużenie czasu realizacji zlecenia, powstanie obowiązku zapłaty podatku), jak i zmianę relacji między TFI a zewnętrznymi sieciami dystrybucji. Uczestnicy konferencji sporo miejsca poświęcili tematowi standaryzacji w TFI. Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce to obecnie tysiące funduszy i programów inwestycyjnych, dlatego też pojawiają się głosy, że konieczne jest wprowadzenie pewnych ogólnie obowiązujących standardów. Paneliści zwracali uwagę, że istnieją liczne ograniczenia, które mogą taką standaryzację utrudnić lub nawet uniemożliwić, stąd potrzeba szerokiej dyskusji na ten temat. Podczas konferencji uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytanie co, kiedy i w jakim zakresie jest bardziej efektywne - usługi "in house" czy outsorcing. Szukali też nowych pomysłów na produkty, fundusze oraz efektywne formy ich dystrybucji. Patronat honorowy nad Fund Industry Summit 2015 objęły KNF, GPW, IZFiA, CFA Society Poland. Patronem medialnym był PAP Biznes. PAP
Analizy OnLine
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »