Pieniądze z OFE po śmierci męża albo żony. Czy dostaniesz je do ręki?
Pieniądze przechowywane w OFE nie przepadają wraz ze śmiercią męża lub żony. Można ubiegać się o ich wypłatę, wysyłając do funduszu odpowiedni wniosek wraz ze wskazanymi załącznikami. Jak dostać pieniądze z OFE po śmierci męża albo żony i czy można je dostać na konto bankowe.
- Na kontach OFE mogą być zgromadzone miliardy złotych, po które nie zgłosiły się rodziny osób zmarłych.
- Mimo, że urzędnicy pracujący w Otwartym Funduszu Emerytalnym rzadko o tym informują, w większości przypadków, to o pieniądze przechowywane na kontach może się ubiegać najbliższa rodzina. W tym mąż lub żona zmarłej osoby.
- Dobrze wiedzieć, że możliwość ubiegania się o pieniądze z konta OFE zmarłego nie ulega przedawnieniu. Z tego powodu warto sprawdzić, w jaki sposób można się o nie ubiegać, a także, czy można je dostać od ręki. Wyjaśniamy również, jak sprawdzić OFE zmarłego.
W sytuacji, kiedy osoba posiadająca konto w OFE umiera, pieniądze przechowywane przez nią w funduszu podlegają dziedziczeniu. Zebrany majątek może zostać również przekazany wskazanym osobom uposażonym. Jednak cały proces regulują konkretne zasady. Dziedziczeniu nie podlegają środki zebrane w ramach I filaru. Po śmierci właściciela konta w funduszu pozostają one w budżecie ZUS.
Czytaj również: Dziedziczysz spadek? Zapłać 100 złotych i złóż szybko ten wniosek
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zmarły posiadał subkonto w ZUS. W takiej sytuacji część składki emerytalnej, dokładnie 7,3 proc., trafiało do II Filaru. Wówczas wliczają się one w część majątku ubezpieczonego i mogą być przekazane do podziału w razie jego śmierci.
Żeby skutecznie ubiegać się o pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony, trzeba prawidłowo wypełnić wniosek towarzystwa emerytalnego. Do tego należy dołączyć stosowne dokumenty. Niekiedy, w szczególnych przypadkach może pojawić się konieczność przedstawienia dodatkowych oświadczeń, na przykład w przypadku rozwodu lub szczególnej umowy między ubezpieczonym a spadkobiercą.
W ubieganiu się o pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony przydatny będzie również testament. Warto też zwrócić uwagę na to, aby dostarczane dokumenty w formie kopii były poświadczone podpisem notariusza, co potwierdzi ich wiarygodność. Wymagane dokumenty to:
- skrócony odpis aktu zgonu osoby ubezpieczonej;
- potwierdzenie o byciu spadkobiercą ubezpieczonego (jeśli został zgłoszony podczas zawierania umowy z OFE), w przypadku męża/żony jest to akt małżeństwa;
- dokument potwierdzający tożsamość.
To, ile pieniędzy z OFE po śmierci męża lub żony można dostać, zależy od tego, ile czasu upłynęło od momentu zawarcia umowy do zgonu właściciela konta. Pieniądze są rozporządzane za pośrednictwem OFE. Fundusz przekazuje stosowne informacje do ZUS.
Czytaj również: Nowe zasady dla spadkobierców. Szykuje się rewolucja w zasadach dziedziczenia
W przesłanych danych, OFE w imieniu osoby uprawnionej do otrzymania środków po śmierci małżonka, informuje ZUS o udziale, a także, z jakiego tytułu są przyznawane pieniądze. Wypłata pochodzi z rachunku zmarłego, a OFE działa we własnym zakresie. Nie potrzebuje do tego żadnych, dodatkowych upoważnień.
Wiele osób może się zastanawiać nie tylko nad tym, ile pieniędzy można dostać, ale również jak sprawdzić, czy zmarły był członkiem OFE. Żeby uzyskać informacje na ten temat, można wysłać zapytanie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego oddziału ZUS. Dokumenty, które będą przy tym potrzebne to odpis aktu zgonu i dokument tożsamości.
Środki z OFE nie mogą być dostarczone wcześniej niż w ciągu miesiąca od wysłania odpowiednich dokumentów:
- Odpisu skróconego aktu zgonu i aktu małżeństwa;
- Kserokopii dokumentu tożsamości poświadczonym za zgodność z oryginałem;
- Pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych.
Następnie następuje przekazanie pieniędzy na rachunek małżonka. Wypłata jest procedowana w takim samym terminie, w jakim przebiegają wypłaty transferowe między OFE. Może to być ostatni dzień roboczy: lutego, maja, sierpnia i listopada.
Czytaj również:
Kto po kim dziedziczy spadek? Wszystko o dziedziczeniu ustawowym
Rewolucja w dziedziczeniu. Zawężenie kręgu spadkobierców
Komu należy się spadek po zmarłym małżonku? Żona nie może liczyć na całość!