Pieniądze z OFE po śmierci męża albo żony. Czy można je wypłacić?

Pieniądze z OFE po śmierci męża albo żony mogą zostać wypłacone. Wynika to z faktu dziedziczenia funduszy emerytalnych, choć zainteresowani sami muszą zadbać o ich zdobycie, ponieważ środki nie są przekazywane z urzędu. Spadkobiercy muszą wypełnić wniosek i złożyć go albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, albo do funduszu. Wyjaśniamy, jak wypłacić pieniądze z OFE po śmierci męża albo żony, gdzie udać się z wnioskiem oraz jak długo czeka się na pieniądze z OFE.

Pieniądze z OFE po śmierci męża albo żony. Czy można je wypłacić?

Środki zgromadzone na koncie OFE podlegają dziedziczeniu. Dobra informacja jest taka, że w przypadku śmierci męża lub żony są wypłacane osobom wskazanym przez zmarłego lub spadkobiercom. Otwarty Fundusz Emerytalny to prywatna instytucja, której zadaniem jest gromadzenie środków przeznaczonych na wypłatę świadczenia. Przystąpienie do tzw. II filaru jest dobrowolne i jeśli ubezpieczony wyrazi tylko chęć, część składek trafiających do ZUS-u zostaje przekazana właśnie na konto funduszu, dzięki czemu dziedziczenie pieniędzy z OFE jest możliwe.

Reklama

W sytuacji, kiedy zmarły nie pozostawał w związku małżeńskim, wszystkie środki zebrane w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub spadkobiercom. Warto jednocześnie wyjaśnić, że dziedziczeniu nie podlegają środki zebrane w ramach I filaru. Te po śmierci właściciela konta pozostają w budżecie państwowej jednostki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił w ostatnim czasie dane, z których wynika, że ZUS po zmarłych wypłaca średnio 29 tysięcy zł z OFE. Pieniądze po śmierci męża albo żony z funduszu to jeden scenariusz, bo środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE podlegają podziałowi m.in. w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa czy ustania wspólności majątkowej.

Jak wypłacić pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony?

Część majątku ubezpieczonego, który podlega podziałowi w razie śmierci męża lub żony, to także subkonto ZUS. To element składki emerytalnej, który wynosi 7,3 proc. i który trafia do II filaru. Te środki również mogą być dziedziczone przez małżonka zmarłego, osoby przez niego wskazane lub spadkobierców zmarłego. 

Jak wypłacić pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony? Trzeba mieć świadomość, że obecnie Powszechne Towarzystwa Emerytalne nie mają obowiązku informowania spadkobierców o możliwości wypłaty pieniędzy z OFE. Trzeba wykazać się inicjatywą.

Pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony można wypłacić, kierując wniosek do odpowiedniej instytucji, a wybór będzie zależał od tego, kiedy doszło do zgonu małżonka. Jeżeli spadkodawca zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to wniosek o wypłatę pieniędzy z OFE należy złożyć do funduszu. Wówczas OFE przekazuje dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei w sytuacji, kiedy chcemy wypłacić pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony, którzy wiek emerytalny już osiągnęli, to z wnioskiem należy udać się do ZUS-u.

Jak wypłacić pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony? Do funduszu lub też do ZUS-u należy przedłożyć wymagane dokumenty. Wśród nich nie może zabraknąć najważniejszego, czyli skróconego odpisu aktu zgonu osoby ubezpieczonej. Do tego potrzebny będzie skrócony odpis aktu małżeństwa oraz dokument potwierdzający tożsamość.

Jak długo czeka się na pieniądze z OFE po śmierci małżonka?

Pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony nie mogą zostać przekazane wcześniej niż miesiąc od wysłania wymaganych dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na wypłatę funduszy maksymalnie trzy miesiące. Tyle też trzeba czekać na fundusze. Pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony trafiają na rachunek małżonka, który składał wniosek. Przelewu należy oczekiwać w ostatni dzień roboczy lutego, maja, sierpnia i listopada, bo zazwyczaj w tym czasie ZUS robi przelewy.

Co w sytuacji, kiedy nie wiemy, czy małżonek był członkiem OFE? W takim przypadku można zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z takim pytaniem, a zakład ma obowiązek rozstrzygnąć tę kwestię. Warto również wiedzieć, że pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony można otrzymać nawet kilka lat później. To dlatego, że dziedziczenie tych środków nie przedawnia się. Wniosek o wypłatę pieniędzy z OFE można złożyć w dowolnym momencie, ponieważ nie istnieje ograniczenia czasowe.

Przeczytaj również:

Średnie emerytury w Europie. Polacy nie ufają świadczeniom z ZUS

Nowe rozliczenie 800 plus. ZUS w piątek wyśle dwie wypłaty naraz

ZUS zmienia terminy na czerwiec. Oni na emeryturę poczekają do lipca

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »