PKO BP ma nakłonić Eureko do oddania PZU

Największy bank detaliczny dostał specjalną misję od resortu skarbu. Czy zdoła przekonać Holendrów do odsprzedaży 20 proc. ubezpieczyciela?

Największy bank detaliczny dostał specjalną misję od resortu skarbu. Czy zdoła przekonać Holendrów do odsprzedaży 20 proc. ubezpieczyciela?

Znów aktualny jest plan kapitałowego powiązania PKO BP i PZU. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wraz z resortem finansów analizują możliwość odkupienia przez PKO BP 20 proc. akcji PZU od Eureko. Informację potwierdziliśmy w trzech źródłach. Ustaliliśmy też, że PKO BP ma za zadanie prowadzenie negocjacji z Eureko w tej sprawie.

Holenderski inwestor nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że otrzymał taką propozycję.

- Mogę tylko powiedzieć, że Eureko nie jest zainteresowane sprzedażą swoich akcji i nie będzie dyskutować żadnych rozwiązań, które mogłyby do tego doprowadzić - kategorycznie stwierdziła Lorrie Morgan, rzecznik Eureko

Reklama

Ministerstwo skarbu oraz PKO BP odmówiły komentarza w tej sprawie. Na ubiegłotygodniowym - pierwszym od wielu miesięcy - spotkaniu Ernasta Jansena, członka zarządu Eureko, i Piotra Czyżewskiego, szefa resortu skarbu, strony umówiły się, że nie będą informowały o przebiegu rozmów.

Od klinczu...

Plany skłonienia Eureko do odsprzedaży PKO BP akcji PZU wynikają z trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się minister skarbu. Przedłużający się pat blokuje bowiem prywatyzację ubezpieczyciela, co uniemożliwia uzyskanie dochodów dla budżetu, który bez wysokich wpływów prywatyzacyjnych nie chce się domknąć. Kolejnym zmartwieniem ministra jest trwające postępowanie przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie, które według opinii wielu prawników, wcale nie musi zakończyć się zwycięstwem Polski. Ostrzeżeniem jest przegrana Czech przed tym samym trybunałem, co kosztowało budżet naszego sąsiada niemal 1,6 mld zł.

Z drugiej strony sytuacja Eureko też nie jest różowa. Od niemal roku inwestor zabiega o uzyskanie zgody ministra finansów na przekroczenie progu 50 proc. głosów na WZA PZU i nic nie wskazuje na to, aby miało ją uzyskać. Resort wciąż nie jest ponoć przekonany, że Eureko nie kupiło, lub nie kupi, walorów ubezpieczyciela na kredyt. Rząd liczy, że trzymając Eureko w szachu skłoni go do odsprzedaży akcji lub co najmniej do rezygnacji z opcji zakupu pakietu większościowego.

...do mocnej grupy

Zaangażowanie PKO BP w PZU prowadziłoby do powstania grupy finansowej kontrolowanej przez państwo. Obie spółki mają być wprowadzone na giełdę, co da okazję do zacieśnienia więzów kapitałowych. To stary plan, który zrodził się jeszcze przed sprzedażą Holendrom akcji towarzystwa. Sprzyja mu z pewnością Cezary Stypułkowski, prezes PKO BP, a do niedawna szef Banku Handlowego. Dał on wyraz swojemu przekonaniu o celowości istnienia rodzimej mocnej grupy finansowej, zabiegając kilka lat temu o fuzję BHW z BRE Bankiem.

Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | PZU SA | skarbu | Eureko | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »